Po českém Twitteru i Facebooku se začalo šířit krátké, 39 vteřin dlouhé video, zachycující sestříhaný úryvek rozhovoru novináře Dmitrije Komarova s náčelníkem hlavní zpravodajské správy ukrajinského ministerstva obrany (GUR) Kyrylem Oleksijovičem Budanovem.

Podle dezinformátorů má jít o údajné Budanovovy odpovědi na tři Komarovovy otázky. Video provází v dezinformačních příspěvcích unifikovaný český přepis, který vypadá následovně:

 • Tazatel: „Do jakého města na Krymu pojedete po vítězství?“
 • Budanov: „Do Sevastopolu, to je mé rodné město. Narodil jsem se v Kyjevě, ale tam jsem strávil dětství.“
 • Tazatel: „Vrátí se k nám tři miliony neloajálních lidí…“
 • Budanov: „To nejsou neloajální lidé… To jsou lidé s narušenou psychikou.“
 • Tazatel: „A co s nimi uděláte?“
 • Budanov: „To je jednoduché. Přivedeme je ke spravedlivé odpovědnosti. Spravedlivá odpovědnost v našem pojetí pro určité lidi za jejich činy může být jen fyzická likvidace. Práce bude hodně.“

„Chce vyvraždit Krym“

Proruští dezinformátoři (například anonymní dezinformační twitterový účet Klaudis @Ostravajda s více než 900 sledujícími) tak naznačují, že šéf GUR se chystá obyvatele Krymu vyvraždit. 

Totéž ještě před Aeronetem a českými dezinformátory začaly tvrdit různé ruské propagandistické weby – podle pobaltského zpravodajského webu Delfi šlo například o krymskou divizi ruské tiskové agentury RIA Novosti nebo o webové stránky Vzgljad, Arguments and Facts, Sevastopol News, EADaily a mnoho dalších.

Boje na Ukrajině. Ilustrační snímek
Na Ukrajině došlo k jaderné katastrofě, straší dezinformátoři. Je to ale lež

Tato média však podle zpravodaje Delfi Ilji Bera samotný videorozhovor ani odkaz na něj většinou nezveřejnila a citát připisovaný Budanovovi zmiňovala v souvislosti s tím, jak na něj zareagoval krymský poslanec Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace Michail Šeremet. Ten označil šéfa ukrajinské vojenské rozvědky za zombie.

Sestříhané video se vedle Twitteru začalo šířit také v ruských sociálních sítích Telegram a Vkontakte, kde se objevilo ještě předtím, než o něm začala psát média v souvislosti s Šeremetovou reakcí. Některé příspěvky se podle Ilji Bera ještě snažily zvýšit jeho emocionální náboj co možná nejděsivějšími titulky, jako například: „Šéf ukrajinské rozvědky slíbil popravit každého Krymčana.“

Všechno je to ale lež, která vznikla účelovým střihem.

Je to jinak

Kyrylo Budanov skutečně poskytl Dmitriji Komarovovi rozhovor, a ten jej zveřejnil 19. května na svém youtubovém kanálu Svět uvnitř. Video, jež se následně rozšířilo po sociálních sítích, ale bylo účelově sestříháno z různých částí nahrávky. Na otázku týkající se obyvatel Krymu Budanov v čase 38:08 ve skutečnosti odpověděl, že jde o tři miliony lidí, kteří byli devět let pod vlivem propagandy a mluví o tom, jak je po vítězství znovu začlenit do ukrajinské společnosti.

Celé nesestříhané video rozhovoru:

Zdroj: Youtube

Ve skutečnosti zní tedy přepis inkriminované pasáže rozhovoru následovně:

 • Budanov: „Práce bude hodně.“
 • Komarov: „Kromě toho, že se vrátí tři miliony nepříliš loajálních lidí…“
 • Budanov: „To nejsou nepříliš loajální lidé, jsou to lidé s již změněnou psychikou. Ani ne ideologií, psychikou.“
 • Komarov: „A co se s nimi dá dělat?“
 • Budanov: „Ty, u nichž to jde, převychovat.“
 • Komarov: „Bičem, nebo cukrem?“ (V ruštině bičem, nebo perníkem, pozn. red.)
 • Budanov: „Vším. Jak bičem, tak cukrem. Jedno bez druhého nefunguje.“

Věta hovořící o fyzické likvidaci se v rozhovoru ve skutečnosti objevuje o 19 minut dříve (v čase 19:03), a to v odpovědi na úplně jinou otázku, a sice, jak naložit s pachateli válečných zločinů v Buči.

 • Komarov: „Některé tváře těch, kdo páchali zvěrstva v Buči, už známe a vy jste je zveřejnili také…“
 • Budanov: „Ano, kniha katů se průběžně aktualizuje.“
 • Komarov: „A sekce Nepřátelé je i na webu GUR. Jaké budou další kroky?“
 • Budanov: „To je jednoduché. Všechny přivedeme ke spravedlivé odpovědnosti. A podle našeho názoru může být takovou spravedlivou odpovědností pro určité jedince za činy, jež spáchali, pouze fyzická likvidace.“

Podle Ilji Bera z pobaltského webu Delfi se zkreslení Budanovových odpovědí objevilo poprvé pravděpodobně už v noci na 20. května, kdy se například na rutubovém (Rutube.ru je ruská obdoba Youtube, tedy sociální videosíť, pozn. red.) kanálu Kirill Fedorov / Válečná historie zbraní objevila relace začínající větou „Budanov oznamuje genocidu, pokud vstoupí na území Luhanské republiky, Doněcké republiky a Krymu.“

Dezinformátoři straší lidi zrušením dopravních letů v červnu, skutečnost je ale odlišná. Ilustrační foto
Evropa má zakázané lety kvůli cvičení NATO, šíří dezinformátoři. Je to ale jinak

V poledne následujícího dne se pak objevilo sestříhané video, z něhož byla vystřižena Budanovova poměrně zdlouhavá diskuse o budoucí reintegraci obyvatel Krymu a na její místo byla vložena část odpovědi na Komarovovu otázku týkající se válečných zločinců z Buči. „V této podobě bylo video zjevně poprvé zveřejněno na kanálu ZeRada Telegram, odkud začala jeho virální cesta médii,“ podotýká Ber.

Člověk ostrých slov i činů

Sedmatřicetiletý absolvent Vojenské akademie v Oděse a šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov je mezi novináři svými ostrými komentáři proslulý. Letos v dubnu například vzbudil mezinárodní pozornost svým výrokem, že Ukrajina má šanci získat zpět Krym a obnovit své původní hranice z roku 1991 do konce letošního roku. Reintegraci Krymu a Donbasu také zmínil jako svůj hlavní cíl při svém jmenování do čela vojenské rozvědky v roce 2020.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkBudanov figuruje i v nedávno zveřejněných únicích komunikace amerických zpravodajských služeb, podle nichž se letos chystal k prvnímu výročí ruské invaze na Ukrajinu zaútočit 24. února na Moskvu. Americký deník The Washington Post v této souvislosti uvedl, že ukrajinská rozvědka se tohoto záměru dočasně vzdala až na naléhání Washingtonu.

Budova Domu odborů v Oděse dne 2. května 2014
Požár Domu odborů v Oděse v roce 2014: Co víme a o čem se stále v Česku lže

V roce 2019 přežil Budanov pokus o atentát, když jeho služební automobil vyhodila do vzduchu bomba připevněná k podvozku. Vybuchla ale předčasně a Budanov ve voze ještě nebyl. Za útok byli odsouzeni dva občané Ruské federace k sedmi a osmi rokům vězení. 

Naproti tomu ruský soud vydal dálkový zatykač na Budanova, jehož viní z útoku na Kerčský most spojující Rusko s anektovaným Krymem. K útoku došlo 8. října 2022, den po sedmdesátinách ruského prezidenta Vladimira Putina.