Její fotografie obletěla svět. Když Putinovy jednotky tento týden ostřelovaly a zničily dětskou nemocnici a porodnici v ukrajinském Mariupolu, přímým svědectvím hrůzného činu se staly fotografie zakrvácených, zraněných a vyděšených rodiček, prchajících z trosek. Mezi nejvýmluvnější a nejsdílenější snímky se zařadil záběr na mladou ženu ve vysokém stádiu těhotenství v puntíkovaném pyžamu a s výrazným šrámem na obličeji, jak opouští zdevastovanou budovu. Ona žena, Marianna Višegirskaja (některé zdroje ji nazývají Mariannou Podgurskayovou), v pátek večer přivedla na svět zdravou dceru.
Mladá žena pojmenovala holčičku Veronika. „V pátek byla vyfocena agenturou Associated Press, jak leží v nemocniční posteli, oblečena stále ještě ve stejném puntíkovaném kompletu, a v náručí drží svou novorozenou dcerku," uvádí britský list The Guardian. Na druhém ze snímků, pořízených agenturou, pak je u Marianniny postele zachycen její manžel Yuri, který právě chová své dítě.
Podle informací, které novináři získali od příbuzných Marianny, jsou ona i její dítě v pořádku. „Obě jsou zdravé, ale v Mariupolu je velmi chladno a navíc bombardování neustává," napsala na twitteru ukrajinská novinářka Olda Tokariuková.
Internetová šikana
Příběh Marianny má ale ještě jeden rozměr. Mladá žena se stala terčem ruských dezinformací a masivní internetové šikany přívrženců Putinova režimu a invaze. Marianna Višegirskaja se totiž před vypuknutím války na Ukrajině živila jako úspěšná beauty influencerka a blogerka na Instagramu. Pod jménem Gixie se věnovala převážně oblasti krásy a životního stylu. Na sociální síti má přes osmdesát tisíc sledujících.
Právě její úspěšná kariéra se stala pro dezinformátory záminkou, aby ji nařkli, že snímek ze zdevastované ukrajinské nemocnice, na kterém byla zachycena, je zinscenovaný. Fake news, které se rychle začaly šířit po internetu, tvrdily, že se Marianna měla pro vytvoření falešných snímků nechat najmout ukrajinskou vládou. Emotivní fotografie tak měly podpořit ukrajinské tvrzení, že ruské jednotky zaútočily na nevinné ženy v nemocnici. To Putinův režim navzdory jasným důkazům odmítá a jeho zástupci, mimo jiné šéf diplomacie Sergej Lavrov, tvrdí, že v době ostřelování v porodnici žádné ženy ani děti nebyly - a že fotografie pořízené na místě jsou záměrně upravené či uměle vytvořené.

Do Marianny se v tomto smyslu na Twitteru opřel mimo jiné profil ruské ambasády ve Velké Británii. V jeho postech se objevilo tvrzení, že Marianna je zachycena na více fotkách a hraje údajně vícero žen. „Je to vskutku ona. Má velmi realistický make-up, podobně jako ve svých příspěvcích. V době ostřelování nemohla být v porodnici, jelikož ta byla už dlouho před úderem pod kontrolou neonacistického pluku Azov," stálo v jednom z postů, který Twitter po několika hodinách nechal smazat.
V návaznosti na příspěvek se pod instagramovými fotografiemi na Mariannině profilu začaly množit urážlivé komentáře. Komentující vyhrožovali, že bude za zfalšování fotografií pykat. „Rusové šikanují Mariannu na Instagramu," upozornila na Twitteru ukrajinská právnička zabývající se lidskými právy Oleksandra Matviichuková.
Jak upozorňuje list The Guardian, je přitom jasné, že tvrzení o zinscenování fotek jsou zcela nepravdivá. „Jde jen o další z dezinformací," potvrdil pro list mluvčí britského premiéra Borise Johnsona s tím, že je potvrzené, že při útoku na porodnici a dětskou nemocnici byly zraněny a zabity těhotné ženy i děti.