Vanda Semjonovna Obiedková zemřela 4. dubna v promrzlém sklepě. Úkryt ve sklepě jí byl dobře známý. Jako dítě se tam před více než osmdesáti lety skrývala před nacistickou armádou. Doufala, že už nic takového nikdy neprožije, ale mýlila se. Tentokrát se v podzemí schovávala před ruskými silami, které bombardovaly její rodný Mariupol.

Žili jsme jako zvířata

„Maminka si takovou smrt nezasloužila. Ve sklepě nebyla voda, elektřina, ani teplo. Všem nám byla nesnesitelná zima. Žili jsme jako zvířata,“ řekla pro Chabad.org dcera Larisa.

Lidé prchající z Ukrajiny - ilustrační foto.
Plazila se polem, syna táhla za sebou. Druhého mi Rusové zabili, vyprávěla žena

Jakákoliv chvíle strávená mimo úkryt byla pro ně plná rizika. U nejbližšího zdroje vody pořád hlídkovali dva ruští ostřelovači a z nebe neustále padaly bomby. „Pokaždé, když poblíž vybuchla další nálož, celá budova se otřásla v základech. Matka neustále opakovala, že nic podobného si nepamatuje ani z Velké vlastenecké války,“ pokračovala Larisa.

Matku popravili nacisté

Vanda Semjonovna Obiedková se narodila v roce 1930 a bylo jí pouhých deset let, když do přístavního ukrajinského města Mariupol vtrhli okupanti. Ti v říjnu roku 1941 shromáždili židovské obyvatelstvo, včetně Vandiny matky, které následně popravili a pohřbili v masovém hrobě. Byly jich tisíce. 

Když příslušníci SS vnikli do jejich domu a odváděli dívčinu matku, ukryla se malá Vanda ve sklepě. Zbytek války pak strávila v místní nemocnici, kam ji její otec, který nebyl židovského původu, ukryl. 

Radostná a laskavá žena

Paní Obiedková je již druhým přímým ukrajinským svědkem nacistických zvěrstev, který kvůli ruské invazi přišel o život. První obětí byl šestadevadesátiletý muž, jenž přežil koncentrační tábor. O život přišel v březnu, když ruské jednotky ostřelovaly obytný blok, v němž bydlel. 

„Vanda Semjonovna prožila nepředstavitelné hrůzy. Byla to laskavá a radostná žena, výjimečný člověk, který navždy zůstane v našich srdcích,“ řekl mariupolský rabín Mendel Cohen. 

Larisa i její další rodinní příslušníci jsou nyní podle BBC na bezpečném místě.