Zástupce náčelníka Rosgvardije byl údajně zadržen ve čtvrtek. Den poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že začne potírat neloajálnost ve svých řadách. O důvodu Gavrilova zadržení se spekuluje. Christo Grozev z nizozemského Bellingcatu řekl, že mu jeden z jeho zdrojů potvrdil Gavrilovo zadržení, a to kvůli únikům vojenských informací, které vedly ke ztrátám na životech. Další dva zdroje prý uvedly, že důvodem vyhazovu a zadržení bylo plýtvání palivem.

Rozlišíme vlastence od spodiny a zrádců

Zprávu o propuštění generála potvrdila ve čtvrtek i ruská státní média, o jeho zadržení se však nezmínila. Vysoký představitel Jednotného Ruska Alexander Khinshtein napsal na Telegramu, že jsou zprávy o Gavrilově zatčení naprosto lživé. „Sám jsem právě s generálem Gavrilovem mluvil,“ uvedl.

Ruští vojáci
Na Ukrajině se dopouštíme zločinů. Zajatí ruští vojáci řekli, jaké měli rozkazy

Spekulace o zatčení vlivného ruského generála přišly po Putinově středečním projevu, ve kterém oznámil, že Rusko projde procesem samočištění od zrádců. „Ruský lid bude vždy schopen rozlišit skutečné vlastence od spodiny a zrádců, jednoduše je vyplivne jako mouchu, která omylem vletěla do úst,“ řekl Putin. Dodal, že je přesvědčen, že takovýto způsob přirozené sebeočisty společnosti posílí ruskou solidaritu a soudržnost. „Budeme připraveni reagovat na jakékoliv výzvy,“ sdělil.

Putin se zlobí na své muže

Gavrilov pravděpodobně není prvním ruským vysokým vojenským představitelem, který byl propuštěn. Minulý týden oznámil Oleksij Danilov, šéf ukrajinské bezpečnostní rady, že od začátku ozbrojeného ukrajinského konfliktu Kreml vyhodil zhruba osm ruských velitelů. Odůvodňuje to tím, že Putin očekával zcela jiný scénář války, který zahrnoval dobytí Ukrajiny během pár dnů. Rusko informaci nepotvrdilo.

Bezpečnostní expert a bývalý vysoký britský zpravodajský důstojník Philip Ingram řekl The Times, že Putin je zjevně velmi naštvaný a z neúspěchu na Ukrajině obviňuje své muže v čele zpravodajských agentur. Podle zpráv, které Putin před válkou obdržel, měla být Ukrajina slabá, prolezlá neonacistickými skupinami a měla se v případě napadení snadno vzdát. „Dává jim za vinu to, že mu říkali neúplné informace, které vedly ke špatnému rozhodování v souvislosti s invazí," upřesnil Ingram.

Série špatných rozhodnutí podle britského bezpečnostního experta vedla k tomu, že Rusko utrpělo mnohem vyšší ztráty, než před zahájením útoku očekávalo. Pentagon odhaduje, že v bojích dosud zahynulo nejméně sedm tisíc ruských vojáků a dalších 14 až 21 tisíc bylo zraněno.