Je 50 milionů korun, které vloni kraj utratil na proplácení zdravotnických poplatků, hodně, nebo málo? Nepříliš správná otázka, každý na ni odpoví podle svého názoru.

Podívejme se spíš, co by se za ně dalo pořídit jiného. Například čtyřdenní sněhová kalamita, která region postihla před 14 dny, stála královéhradecké krajské silničáře milionů 25. To je polovina rozpočtové rezervy, která tu byla na proplácení poplatků vloni vyčleněna.

Anebo ještě jinak. Například nových pavilonů chirurgie, který vedení kraje s pompou otevíralo na konci prosince v Rychnově nad Kněžnou, by mohly být ještě další dva, nebýt proplácení poplatků. Celou investici platil kraj a vyšla ho na 20 milionů korun. Na regulačních poplatcích za necelý rok utratil milionů 40. „Budeme se i nadále snažit o vylepšování nemocnic a jejich vybavení. Dostupnost kvalitní lékařské péče patří mezi naše priority,“ prohlásil hejtman Lubomír Franc.

Podobný příměr platí pro investice v sociální péči o seniory, kteří na proplácení poplatků nejvíce šetří. Místo jedné přístavby domova důchodců v Černožicích, kde příští rok vznikne 56 nových lůžek pro těžce nemocné klienty, mohla být tímto způsobem modernizována další téměř dvě zařízení. Za investici totiž kraj ze svého zaplatí 23 milionů korun.

Otázkou je, co je pro staré a nemocné lidi potřebnější: Třicetikorunové úlevy u lékařů, za léky a šedesátikorunové za hospitalizaci v nemocnicích, nebo spíše nové kapacity sociálních služeb, kterých se stále nedostává?

Sociální demokraté, kteří stojí v čele krajů, však podobné počty odmítají.

Pravdou, je, že kraj přišel o desetkrát víc kvůli hospodářské krizi. Výpadek daňových příjmů se promítl v loňském rozpočtu Královéhradeckého kraje téměř 400 miliony korun. Regulační poplatky jsou v této perspektivě skutečně jen kapkou v moři.