Hůř na tom bude patnáctitisícový Turnov, kde stavba kanalizace v rámci akce Čistá Jizera uzavře jedinou výpadovku na Semily a vedení města očekává značné komplikace v dopravě. Návštěvníka devítitisícových Semil zase přivítá rozestavěné Riegrovo náměstí, do jehož obnovy a související rekonstrukce kina letos město investuje 90 milionů korun.

Náměstí i kanál

„Stavební práce na náměstí by měly začít v březnu a potrvají po etapách do konce roku. Část náměstí vždy zůstane průjezdná,“ informoval semilský starosta Jan Farský. Přes hlavní semilské náměstí vede hlavní tah na Vysoké nad Jizerou a do Krkonoš.

Další výkopy se dotknou především místních obyvatel. V několika čtvrtích pokračuje stavba kanalizace v rámci Čisté Jizery, do níž Semily letos investují 23 milionů korun. Od loňska pokračuje rekonstrukce ulic v Podmoklicích, Bítouchově a okolí Koštofranku, letos výkopy přetnou část Bavlnářské ulice u okresního archivu a ulice ve čtvrti Letná.

Zdaleka nejvíc si ovšem s Čistou Jizerou užijí obyvatelé a návštěvníci Turnova. Stavba kanalizace totiž od května zasáhne město na citlivém místě: jediné výpadovce na Semily, po níž denně projede téměř 20 tisíc aut včetně těžkých kamionů. „Při rekonstrukci ulice 5. května od Havlíčkova náměstí k nemocnici máme připravené tři postupné varianty objížděk. Těžkou dopravu nechceme pustit do Skálovy ulice, která je čerstvě po rekonstrukci,“ uvedl vedoucí turnovského odboru dopravy Pavel Vaňátko. V úvahu tak připadají jedině objízdné trasy přes Havlíčkovo náměstí a ulici 28. října, kde je od loňska vybudován pevný retardér před základní školou. Velký nápor také zažije strmá Markova ulice kolem Kulturního centra Střelnice, která bude zprůjezdněna v obou směrech a dopravu do ní budou střídavě pouštět semafory.

Překopání ulice 5. května bude předcházet stavba kanálu ve Dvořákově ulici mezi křižovatkou U Raka a gymnáziem. Výkopové práce by měly začít již v únoru a potrvají do konce dubna.

Největší v historii

Stavba kanalizace ovšem probíhá i na dalších místech Turnova. Od podzimu jsou rozkopané části ulic Husova, Žižkova a Alej legií. Zde má být hotovo do konce dubna. Práce probíhají také na Koňském trhu, v okolí Palackého ulice, na Vrchhůře a v Dolánkách. Na jaře začne stavba kanálu v ulicích Jiráskova, Tázlerova a Vejrichova v centru města.

Projekt Čistá Jizera je největší stavební akcí v historii regionu a pro pět měst, Turnov, Semily, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou má do konce roku 2011 zajistit nejenom kanalizaci podle předpisů Evropské unie, ale také následné rekonstrukce ulic, chodníků i mobiliáře, na nichž se finančně podílejí jednotlivá města a Liberecký kraj. Investorem Čisté Jizery je Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS), které akci financuje z dotace 540 milionů korun od Státního fondu životního prostředí a z třistamilionového úvěru od České spořitelny.

„Rok 2010 bude znamenat největší objem stavebních prací. V současné době je prostavěna čtvrtina až třetina prostředků,“ uvedl Milan Hejduk, předseda rady VHS.