VYBRAT REGION
Zavřít mapu

86 lidí nocovalo jako bezdomovci

Dvůr Králové nad Labem - Mohli být doma, v teple sledovat televizi a spát pod teplou peřinou. Vybrali si ale noc venku. Za deště, mlhy a na tvrdé zemi. Zažili, jak se cítí bezdomovci.

23.11.2018
SDÍLEJ:

Noc venku 2018 ve Dvoře Králové nad Labem. Lidé si vyzkoušeli jaké je přespávat venku a to i v zimně jen s kartony.Foto: Deník / Michal Fanta

Z počátku to vypadá jako malé dobrodružství. Jenže, už jen stavba dočasného „bytu“ ukazuje, že spaní na ulici není legrace.

Jeden velký karton položit na zem, z dalších dvou udělat střechu, aby vzniklo „áčko“. Papír ale během vlhkého podzimního večera vlhne, prohýbá se. Zkouší se všechno možné, aby se pak bylo kam schovat. Kartony opřené o zeď, lavičky, stromy, lampy, v nouzi i zaparkovaná auta. „Už jsem si vzpomněl, proč jsem loni měl karton opřený o vlastní vůz! Protože vlhne a nedrží,“ přiznává Jan Jarolím, královédvorský starosta, který si spaní jako bezdomovec poprvé vyzkoušel loni. Patří mezi tradiční účastníky Noci venku, jejímž cílem ukázat těžký život lidí bez domova.

NEVÍME, JAK ZIMU PŘEŽIJEME
Místo před Hankovým domem se mění na veřejnou noclehárnu. Jedni školáci si udělali ložnici z prázdného kontejneru. Stačilo oblepit stěny papírem. Druzí si „přilepili“ papírový pokoj k hradbám. Parta motorkářů si roztáhla vlastní celty u laviček. „Lidé si myslí, že spaní venku je v pohodě. Možná v létě. Nyní, v chladu a vlhku, je to ale o něčem úplně jiném,“ varuje motorkář Oskar Rousek.

Své o tom, vědí Petr ze Dvora Králové a Martina z Broumova. Na ulici jsou přes tři měsíce, nováčkové mezi bezdomovci. „Už teď je to spaní venku dost na hraně. Začíná zima, bude to naše první zima venku. Nevím, jak to zvládneme,“ říká Petr. Nahřívá se u ohně. Společně s lidmi, kteří si bezdomovectví jen vyzkouší a druhý den ráno půjdou domů nebo do práce. „My nevíme co bude zítra. Ani nic neplánujeme,“ krčí rameny Martina.

Noc venku*Cílem kampaně je získat trvanlivé potraviny pro lidi v nouzi, přiblížit veřejnosti
problematiku bezdomovectví
a nabídnout šanci přenocovat
na studeném chodníku
v chmurném listopadovém
počasí. 
*Organizátoři chtějí vyvolat
diskusi o bezdomovectví, bořit o něm mýty a předsudky. Varují, že bezdomovectví čím dál častěji ohrožuje seniory, zdravotně postižené či matky samoživitelky.

Zatímco před Hankovým domem rostou papírová obydlí, z polní kuchyně voní smažené bramboráky. Ve vyhřívaném párty stanu si lidé vyprávějí o bezdomovectví. Zkušenosti se životem na ulici chvílemi až šokují. „Od června nemám žádný příjem. Přitom na den potřebuje člověk na jídlo a pití aspoň stovku,“ počítá Martina. „Lidé jsou různí, někdo je vstřícnější a pomůže vám, někdo je prostě vstřícnější míň. Ale na nikoho se kvůli tomu nezlobím,“ zdůrazňuje Petr.

U kulturního centra se setkávají stovky dobrovolníků. Přidávají se k celonárodní benefiční akci Noc venku, která chce zlepšit postavení bezdomovců a změnit pohled veřejnosti na ně. „Hodně lidí žije v chudobě, nemá na vlastní bydlení, žije po ubytovnách. Hrozí jim, že přijdou o bydlení a odtud už je to jen krůček k bezdomovectví,“ varuje Marcela Hauke, ředitelka dvorské pečovatelské služby, jednoho z hlavních organizátorů.

PLATILO SE JÍDLEM
Studenti promítají film o pomoci bezdomovcům nazvaný není Pomoc jako pomoc. Sklidí za něj aplaus. Stejně tak jako místní knihovna Slavoj. Čtenáře nechala dočasně platit upomínky trvanlivými potravinami. V pěti bednách se jich nasbíralo asi 114 kilogramů. Celkem se povedlo vybrat zhruba 2500 kusů trvanlivých potravin, které byly vstupenkou na akci. „Instatní polévky, konzervy, rýže, těstoviny, paštiky, sušenky. Dovezli jsme toho minimálně za tři tisíce,“ vypočítává motorkář Oskar Rousek.

Získané potraviny distribuuje pečovatelská služba potřebným - například klientům místního azylového domu, bezdomovcům v noclehárně nebo chudým rodinám dětmi. „Vystačíme s tím na celý rok, i proto považujeme akci Noc venku za úspěšnou,“ hlásí Hauke.

Na večerním happeningu se prostřídají asi čtyři stovky lidí. Hodinu před půlnocí 86 z nich uléhá ke spánku přímo na ulici. Dvaadvacet dětí jde spát do nedaleké školy… Ráno před šestou se někteří spáči probouzejí se smíšenými pocity. U společné snídaně diskutují, jak náročnou noc mají za sebou. „Stejně jako loni jsem nespal celou noc. Musím uznat, že to mají bezdomovci těžké. Kartony papíru byly úplně mokré, byla mi zima. A to jsem měl lepší spacák, než před rokem,“ popisuje dvorský starosta Jan Jarolím. V noci nejprve jen mrholilo, poprchávalo. K ránu ale regulérně pršelo. Prostě ošklivé, nepříjemné počasí. „Tohle může být pro spoustu lidí ponaučení, že takhle bych asi dopadnout nechtěli,“ naznačuje motorkář Oskar Rousek.

Krátce po sedmé ráno už není ve městě ani památky potom, že tam nocovalo 86 „dočasných bezdomovců.“ Noc venku se ve Dvoře Králové uskutečnila už popáté.

TRUTNOV TAKÉ SPAL VENKU
Také v sousedním Trutnově se ze čtvrtka na pátek spalo pod širým nebem. Teprve podruhé. V podloubí Staré radnice na Krakonošově náměstí nocovalo sedm lidí, včetně trutnovského místostarosty Tomáše Eichlera. „Byla to dobrá zkušenost, zažijete město trochu jinak. Když kolem vás procházejí lidi a podezíravě na vás koukají, a vy si přitom říkáte, vždyť já jsem přece slušný člověk. S tím se asi bezdomovci musí setkávat často,“ všímá si.

Noc v Trutnově 2018.

Chladné a vlhké počasí ho nezaskočilo. I díky sounáležitosti sedmičlenné skupiny nocležníků. „Když jste ve skupině lidí, tak se to dá přežít snáz, než když je na to člověk sám,“ zdůrazňuje.

Večerní benefiční akce měla sice v porovnání s Dvorem komornější ráz, ale i v Trutnově nosili lidé trvanlivé potraviny, poslouchali muziku a povídali si o bezdomovectví s lidmi, kteří přišli o střech nad hlavou. Děti z azylového domu nakreslily a vystavily, jak si představují domov. Zaznělo rovněž duchovní slovo pro lidi bez přístřeší. V sudech hořely ohně, opékaly se vuřty a promítaly filmové dokumenty.

Autor: Pavel Cajthaml

23.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 22 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DISPEČER - znalost práce na PC, organizační schopnosti, časová flexibilita, ŘP skupiny B, skupiny C nebo D výhodou, Náplň práce: organizuje, řídí a kontroluje práci řidičů autobusů, sleduje technický stav vozidel, Životopisy zasílejte na uvedený e-mail do 15.12.2018., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, penzijní připojištění, V případě zájmu zasílejtew životopisy na uvedený e-mail nejpozději do 15.12. 2018.. Pracoviště: Arriva východní čechy a.s. - dvůr králové nad labem, 17. listopadu, č.p. 1076, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Stanislava Žáková, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: STAVEBNÍ DĚLNÍK - ŘP skupiny B výhodou, pracoviště : Vrchlabí, Špindlerův Mlýn, Hostinné. Pracoviště: Dmm-stav, s.r.o., 543 61 Kunčice nad Labem. Informace: Mykhaylo Dobosh, +420 776 317 267. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník při výrobě krmných směsí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ DĚLNÍK PŘI VÝROBĚ KRMNÝCH SMĚSÍ, - pomocná síla na mobilní míchárně, která jezdí a vyrábí krmné směsi v rámci ČR - zadavatel výroby zemědělec, družstvo. Pracoviště: Kasem cz, s.r.o., 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Marie Šebestová, +420 602 389 601. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Ošetřovatel - ka skotu, pomocné práce v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: OŠETROVATEL - KA SKOTU, pomocné práce v zemědělství, spolehlivost, kladný vztah ke zvířatům. Pracoviště: Ing. karel skutil, Tovární, č.p. 291, 542 42 Pilníkov. Informace: Karel Skutil, +420 606 467 418.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Herec Václav Kopta s manželkou Simonou Vrbickou v lyžařském areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně při promítání pohádky Čertí brko přímo pod sjezdovkou.
9

Kopta měl ve Sněženkách dubléra z Vrchlabí, ve StarDance obdivuje Tomicovou

S autem narazil v noci do domu a zmizel.

S autem narazil v noci do domu a zmizel

Takhle chceme k hokeji přistupovat, říká obránce Vašíček

Vrchlabí - Sobotní duel se Sokolovem nabídl velmi kvalitní partii, ve které dominovali oba brankáři. Konečný výsledek 1:0 pak zápasu zajistil svou čtvrtou trefou v ročníku obránce s bohatými extraligovými zkušenostmi Jiří Vašíček. Jak sedmatřicetiletý bek utkání viděl?

Vánoce v Krkonoších? Téměř vyprodáno!

Pec pod Sněžkou - Kdo by snad chtěl ještě teď, na poslední chvíli sehnat vánoční pobyt v nejnavštěvovanějších českých horách, je téměř bez šance. Drtivá většina hotelů, pensionů a chat má totiž plno, bez ohledu na (zatím chybějící) sníh i (vyšší) ceny.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Trutnov/Jilemnice - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme pouze jedno miminko.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT