Žáky z Daniel's Classical School z Ghany hostila v rámci mezinárodního projektu Globální výchovou za spravedlivější svět Základní škola Strž.

Jedním z hlavních bodů programu byla návštěva zoologické zahrady.

„Účastníci měli možnost nahlédnout do zázemí zoo. Pro děti z Ghany to byl neuvěřitelný zážitek, mnohá zvířata znají jen z filmů a obrázků. Od nich jsme se dozvěděli o africkém festivalu, kde muži loví antilopy pouhýma rukama a dokazují si tak odvahu a sílu. Vyslechli jsme si několik zajímavých receptů na přípravu domácích pokrmů z různých afrických kopytníků," vysvětlila Šárka Šantrochová, ředitelka ZŠ Strž.

Pracovník oddělení propagace zoo Tomáš Hajnyš děti provedl zákulisím u lemurů, u žiraf a Vodních světů, kde ošetřovatel Martin Smrček vyndal z terária samce krajty tmavé Napoleona a ukázal mládě kajmana hladkočelého. „Líbila se i jízda po Safari komentovaná v angličtině. Závěrem si dvacítka hostů nakrmila surikaty moučnými červy a kuřátky a navštívila prodejnu suvenýrů," dodal Tomáš Hajnyš.

Dalším zastavením byla návštěva českobratrského kostela s fair trade obchůdkem. Farář Aleš Mostecký představil historii sboru. „Vedoucí ghanské delegace, Elisabeth Ahadzi, která je i reverendkou, zazpívala krásný gospel a pronesla modlitbu," doplnila Šantrochová.

Poslední akce se konala ve škole. „Společně jsme otevírali nové venkovní hřiště. Pro tuto příležitost si naši žáci připravili hudební a taneční program, rodiče připravili občerstvení. Škola jim děkuje za podporu a účast na akcích školy," uzavřela ředitelka.

Projekt probíhal pod patronátem střediska Sever z Horního Maršova. Vedle hostů z Ghany se návštěvy zúčastnily i děti z dalších pěti zapojených škol z kraje.