VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Afrika mě stále fascinuje"

Dvůr Králové – Na tři dny se fotograf a žurnalista Jan SVATOŠ stal v královédvorské zoo lektorem projektu s názvem Fotosafari a dvěma desítkám účastníků předal své zkušenosti s fotografováním zvířat v Africe.

11.7.2011
SDÍLEJ:

Jan SvatošFoto: DENÍK/Miroslava Jasanská

Na černém kontinentu byl celkem pětkrát, naposledy loni strávil se svým týmem 40 dní v severní Keni. Během expedice s názvem Fotografické návraty se svými kolegy dokumentoval krajinu a obyvatele mimo jiné starou analogovou technikou, včetně vyvolávání filmů v přenosné temné komoře. O expedici, která hledala odkaz manželů Johnsonových, vznikl film Africa Obscura. Jan Svatoš často spolupracuje se zoo Dvůr Králové.

Kdy jste se rozhodl, že budete fotit?
Fotografování mám v rodině. Už můj pradědeček fotografoval v Itálii ve 20. letech minulého století a fotil i otec a děda. Chtěl jsem ale studovat výtvarnou výchovu, takže jsem kreslil a od toho jsem se dostal k fotografování, což vlastně v překladu znamená kreslení světlem. Nakonec jsem vystudoval gymnázium s výtvarným zaměřením Na Pražačce a pak šel na žurnalistiku, kde se fotografie také učila. Následoval obor fotografie na FAMU, kterou jsem absolvoval loni, a nyní studuji dokument v Písku.

A pak přišlo fotografování zvířat?
To souvisí s tím, že fotoaparát i kreslení nebo kamera jsou podle mě média, která by měla sloužit člověku proto, aby lépe vyjádřil, co má na duši. Vždy jsem se zajímal o cestování, přírodu a zvířata a foťák mi jen pomáhá zachytit zajímavé souvislosti. Beru, že je na stejné úrovni jako kamera. Je to jeden z kanálů, jak něco říct a zdůraznit.

Jak jste se dostal až k fotografování v Africe?
Afrika mě fascinovala od mala, i když to zní hloupě, protože to říká hodně lidí. Mám ji ale v hledáčku opravdu dlouho. Fascinuje mě, že přestože je Evropě nejblíže, k prozkoumání jejího vnitrozemí došlo až naposledy. Mnohem dřív lidi probádali Jižní Ameriku, Austrálii, dokonce i Antarktidu. Díky tomu, že v Africe jsou specifické podmínky, je její vnitrozemí nejmladší z hlediska objevů. Proto si myslím, že tam nadále na člověka čekají různé objevy. Na druhou stranu rád cituji Miroslava Horníčka, který říkal: „Svět nikdy nezajde na nedostatek divů, ale údivů.“ Tím chtěl říct, že i když byla spousta věcí opakovaně řečena, tak záleží na člověku, jak starou věc položí do nové roviny. Takhle svět nemůžeme nikdy vyčerpat.

Kolikrát jste Afriku navštívil?
Bylo to pětkrát, poprvé před čtyřmi lety. Byl jsem v deltě Okavango, u řeky Linyanti, v Masai Maře, u jezer Nakuru a Bogoria a naposledy loni v srpnu v severní Keni. Strávil jsem tam 40 dní a byla to moje nejdelší cesta do Afriky. Určitě se tam ale vrátím.

Co na vás nejvíce zapůsobilo?
Nejvíc poslední cesta do Keni, protože jsem ji v hlavě nosil pět let a tři roky připravoval. Oblast, do které jsme se vydali, je v očích Západu i Keňanů vykreslená negativně jako poušť, kde mezi sebou válčí kmeny o vodu a dobytek. My tam sledovali odkaz prvních průkopníků fotografování v Africe, manželů Johnsonových, a zjistili, že realita je jiná. A mě baví utkvělé lidské představy bourat.

Šlo vám někdy při focení o život?
To rozhodně ne. Řada fotografů se v tom vyžívá a barvitě líčí, jak je pronásledoval rozzuřený slon nebo levhart, několika z nich se to doopravdy stalo. Ale vesměs je pravda to, co říkají stopaři a rangerové. Devadesát procent případů, kdy na člověka zaútočí zvíře, je vinou člověka, neopatrností nebo nedostatkem informací. Jsou fotografové, kteří jsou ochotní jít kvůli snímku za hranici bezpečnosti a pak se jim může něco stát.

Máte nějaký záběr, kterého si ceníte nad všechny ostatní?
Mám spoustu snímků, které jsem nikdy nevyfotil, ale jsou uložené v hlavě. Ale vybavuje se mi situace z první cesty do Afriky. Tehdy jsem ocenil, že jsem se o zvířata zajímal dopředu. Říká se totiž, že když se lvi páří, tak sedm dní nepřijímají vodu ani potravu. My jeli zrovna okolo pářících se lvů, kteří s procesem skončili. Samec od lvice odešel do houštiny a mě napadlo, že se asi půjde napít. Tak jsem si připravil foťák, zastavili jsme a aniž bych to věděl, na zemi byla opravdu louže. Lev se k ní ve vteřině sehnul, napil se a podíval se mi do objektivu. Vyfotil jsem ho skoro z úhlu jeho očí, takže této fotky si cením právě proto, že bez těch informací by nevznikla.

Kdy se do Afriky znovu vrátíte?
Určitě příští rok. Jedním z cílů poslední cesty bylo mimo jiné pomoci rangerům v severní Keni v národním parku Marsabit. S nimi jsem stále v kontaktu a vrátím se tam. Rýsuje se také spolupráce s Muzeem manželů Johnsonových v Americe.

Autor: Miroslava Kameníková

11.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ SESTRA - BRATR- osvědčení k výkonu zdravotní sestry bez odborného dohledu, plný prac. úvazek, zástup za MD, v budoucnu i možnost prac. smlouvy na dobu neurčitou, směnný provoz, možnost i brigádně ( pár směn v srpnu, příp. září), Nabízíme: 5 týdnů dovolené, plat dle platových tabulek ( 10 platová třída, stupeň dle započítatelné praxe), příplatek za směnnost, za svátky, víkendy, noční, po zkušební době osobní příplatek, příspěvek na stravování, benefit v podobě vánočních balíčků, kulturní akce. Pracoviště: Domov pro seniory pilníkov, Trutnovská, č.p. 176, 542 42 Pilníkov. Informace: Tamara Janková, +420 739 460 438.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Dělník ve strojírenské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Výběrové řízení se uskuteční dne 20.8.2018 v 10.00 hod ma ÚP v trutnově. , DĚLNÍK VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ- manuální zručnost, spolehlivost, odpovědnost, dobrý zrak, preciznost, přesnost, Tel. kontakt možný od 10.00 - 16.00 hod.. Pracoviště: Vdha s.r.o. - pracoviště, 542 32 Úpice. Informace: Halyna Hryhor, +420 777 987 403.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 22 000 Kč

Lékaři specialisté Lékař - ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LÉKAŘ - KA , Požadujeme: , -vzdělání v příslušném oboru - všeobecné lékařství (u absolventů), -osvědčení o spec. způsobilosti v oboru RFM, -atestace v oboru pediatrie, interny, chirurgie, neurologie nebo ortopedie, -profesionální a proklientské chování, -odpovědnost, flexibilita, ochota učit se novým věcem, -znalost AJ, případně NJ, RJ , Nabízíme: , -trvalý pracovní poměr u zavedené perspektivní společnosti s dlouhou tradicí v oboru, -motivující mzdové podmínky a zaměstnanecké benefity, -předatestační příprava, -možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu hrazené zaměstnavatelem, -práce na výjimečném pracovišti v rámci ČR a, spolupráce s dalšími odbornými pracovišti v ČR, -možnost aktivní i pasivní účasti na konferencích, seminářích, možnost individuálních odborných stáží v našich partnerských zdravotnických zařízeních, -na našem pracovišti je samozřejmostí každoroční multioborové třídenní sympozium, pravidelné pořádání odborných seminářů a přednášek s účastí špičkových odborníků., -můžete se podílet na využívání nových RHB metodik a směrů, např. zavádění robotické rehabilitace, účast na plánované studii v rámci testování unikátního přístrojového vybavení ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství UK Praha., -5 týdnů dovolené na zotavenou, -možnost přidělení služebního bytu ve známém lyžařském středisku, -možnost získání jednorázového příspěvku na stěhování a vybavení bytu. , Náborový příspěvek 100.000,-Kč.( pro samostatně pracujícího lékaře s atestací, 30000,-Kč pro lékaře pracujícího pod dozorem., Nástup možný ihned případně dle dohody. , Pokud Vás nabídka oslovila a splňujete-li naše požadavky, kontaktujte nás prosím, a zašlete nám Váš strukturovaný životopis a motivační dopis na email: vasil.janko@janskelazne.com,radka.jonova@janskelazne.com, Kontakt : MUDr. Vasil Janko + 420 739658119, Radka Jónová + 420 499 860 118, +420 739 421 970., Výši mzdy upřesní zaměstnavatel při osobním jednání.. Pracoviště: Státní léčebné lázně s.p., náměstí Svobody, č.p. 272, 542 25 Janské Lázně. Informace: Nela Ouředníková, +420 499 860 120,123.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Dělník hlavní stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: DĚLNÍK HLAVNÍ STAVEBNÍ VÝROBY, Podmínkou je zdravotní způsobilost k práci ve výškách, ochota pracovat, ochota cestovat za prací na stavby v zakázkách firmy. Cestování na stavby zajišťujeme vlastní dopravou firemními automobily. V případě delší pracovní cesty požadujeme ubytování v místě stavby. Ubytování je hrazeno zaměstnavatelem. , Zaměstnanecké výhody: poskytujeme ošacení, příspěvek na stravování, ubytování v rámci pracovních cest, další dovolenou v délce jednoho týdne při čerpání v zimním období, příspěvek na penzijní spoření dle odpracovaných let a věku zaměstnance.. Pracoviště: Bak stavební společnost, a.s., Vodní, č.p. 177, 541 01 Trutnov 1. Informace: Juliana Trojanová, +420 499 800 202.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dmitrij Andrejevič Praskilevič přijel do Trutnova autem z Moskvy. Trvalo mu to 24 hodin.

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

OBRAZEM: Z kopce sviští závratnou rychlostí

Chucelna /FOTO/ - Závod světového poháru v downhillovém skateboardingu, Kozákov Challenge, pokračoval 20. července na kopci Kozákov u obce Chuchelna na Semilsku.

Za výrobu dětské pornografie dostal šest let

Hradec Králové - Šestiletý trest vězení v pátek krajský soud udělil Pavlu Rohelovi, který podle obžaloby na Náchodsku vyráběl a prodával dětskou pornografii.

Kuks žije muzikou. Zazní tam například předehra k opeře

Kuks – Hudební léto Kuks je v plném proudu. Třetí koncert mezinárodního festivalu nabídne v sobotu od 18 hodin přední české komorní seskupení – dechové kvinteto Belfiato Quintet.

OBRAZEM: Čtvrteční noc byla divoká, plná sexuálního sadismu

Trutnov - Když extrém, tak na plný koule. Doslova. Trutnovský hudební festival Obscene Extreme zažil divokou čtvrteční noc, naplněnou sexuálním sadismem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT