Na černém kontinentu byl celkem pětkrát, naposledy loni strávil se svým týmem 40 dní v severní Keni. Během expedice s názvem Fotografické návraty se svými kolegy dokumentoval krajinu a obyvatele mimo jiné starou analogovou technikou, včetně vyvolávání filmů v přenosné temné komoře. O expedici, která hledala odkaz manželů Johnsonových, vznikl film Africa Obscura. Jan Svatoš často spolupracuje se zoo Dvůr Králové.

Kdy jste se rozhodl, že budete fotit?
Fotografování mám v rodině. Už můj pradědeček fotografoval v Itálii ve 20. letech minulého století a fotil i otec a děda. Chtěl jsem ale studovat výtvarnou výchovu, takže jsem kreslil a od toho jsem se dostal k fotografování, což vlastně v překladu znamená kreslení světlem. Nakonec jsem vystudoval gymnázium s výtvarným zaměřením Na Pražačce a pak šel na žurnalistiku, kde se fotografie také učila. Následoval obor fotografie na FAMU, kterou jsem absolvoval loni, a nyní studuji dokument v Písku.

A pak přišlo fotografování zvířat?
To souvisí s tím, že fotoaparát i kreslení nebo kamera jsou podle mě média, která by měla sloužit člověku proto, aby lépe vyjádřil, co má na duši. Vždy jsem se zajímal o cestování, přírodu a zvířata a foťák mi jen pomáhá zachytit zajímavé souvislosti. Beru, že je na stejné úrovni jako kamera. Je to jeden z kanálů, jak něco říct a zdůraznit.

Jak jste se dostal až k fotografování v Africe?
Afrika mě fascinovala od mala, i když to zní hloupě, protože to říká hodně lidí. Mám ji ale v hledáčku opravdu dlouho. Fascinuje mě, že přestože je Evropě nejblíže, k prozkoumání jejího vnitrozemí došlo až naposledy. Mnohem dřív lidi probádali Jižní Ameriku, Austrálii, dokonce i Antarktidu. Díky tomu, že v Africe jsou specifické podmínky, je její vnitrozemí nejmladší z hlediska objevů. Proto si myslím, že tam nadále na člověka čekají různé objevy. Na druhou stranu rád cituji Miroslava Horníčka, který říkal: „Svět nikdy nezajde na nedostatek divů, ale údivů.“ Tím chtěl říct, že i když byla spousta věcí opakovaně řečena, tak záleží na člověku, jak starou věc položí do nové roviny. Takhle svět nemůžeme nikdy vyčerpat.

Kolikrát jste Afriku navštívil?
Bylo to pětkrát, poprvé před čtyřmi lety. Byl jsem v deltě Okavango, u řeky Linyanti, v Masai Maře, u jezer Nakuru a Bogoria a naposledy loni v srpnu v severní Keni. Strávil jsem tam 40 dní a byla to moje nejdelší cesta do Afriky. Určitě se tam ale vrátím.

Co na vás nejvíce zapůsobilo?
Nejvíc poslední cesta do Keni, protože jsem ji v hlavě nosil pět let a tři roky připravoval. Oblast, do které jsme se vydali, je v očích Západu i Keňanů vykreslená negativně jako poušť, kde mezi sebou válčí kmeny o vodu a dobytek. My tam sledovali odkaz prvních průkopníků fotografování v Africe, manželů Johnsonových, a zjistili, že realita je jiná. A mě baví utkvělé lidské představy bourat.

Šlo vám někdy při focení o život?
To rozhodně ne. Řada fotografů se v tom vyžívá a barvitě líčí, jak je pronásledoval rozzuřený slon nebo levhart, několika z nich se to doopravdy stalo. Ale vesměs je pravda to, co říkají stopaři a rangerové. Devadesát procent případů, kdy na člověka zaútočí zvíře, je vinou člověka, neopatrností nebo nedostatkem informací. Jsou fotografové, kteří jsou ochotní jít kvůli snímku za hranici bezpečnosti a pak se jim může něco stát.

Máte nějaký záběr, kterého si ceníte nad všechny ostatní?
Mám spoustu snímků, které jsem nikdy nevyfotil, ale jsou uložené v hlavě. Ale vybavuje se mi situace z první cesty do Afriky. Tehdy jsem ocenil, že jsem se o zvířata zajímal dopředu. Říká se totiž, že když se lvi páří, tak sedm dní nepřijímají vodu ani potravu. My jeli zrovna okolo pářících se lvů, kteří s procesem skončili. Samec od lvice odešel do houštiny a mě napadlo, že se asi půjde napít. Tak jsem si připravil foťák, zastavili jsme a aniž bych to věděl, na zemi byla opravdu louže. Lev se k ní ve vteřině sehnul, napil se a podíval se mi do objektivu. Vyfotil jsem ho skoro z úhlu jeho očí, takže této fotky si cením právě proto, že bez těch informací by nevznikla.

Kdy se do Afriky znovu vrátíte?
Určitě příští rok. Jedním z cílů poslední cesty bylo mimo jiné pomoci rangerům v severní Keni v národním parku Marsabit. S nimi jsem stále v kontaktu a vrátím se tam. Rýsuje se také spolupráce s Muzeem manželů Johnsonových v Americe.