Krásně voňavé a pečlivě střižené strmé krkonošské stráně zdobí Malou Úpu. Radost pohledět a přivonět. Nejvýše položené obci v kraji dodávají šmrnc zemědělští nadšenci Radek Sobotka, Pavel Tomáš a Petr Kopecký. Sami od sebe se pustili do sekání místních luk. Obec je nadšená, stejně jako majitelé pozemků, kterým bez nároku na finanční odměnu posečou louku. Berou si pouze seno jako krmivo pro ovce a králíky, které chovají.

„Přijde mi to, že fungují jako staří hospodáři,“ říká starosta Malé Úpy Karel Engliš a pokračuje: „Je patrná sounáležitost s půdou v obci, kterou nemulčují, jak se často stává, ale sekají. Makají opravdu hodně. Louky krásně voní a zelenají se. Je to vidět už z dálky. Nádhera.“

Jejich dobrovolnictví se rychle rozkřiklo, žádostí výrazně přibylo. Posekali louky zhruba na deseti hektarech po celé Malé Úpě, od sjezdovky Pomezky na hranicích s Polskem, přes Krakonošovo údolí až po Spálený Mlýn.

Skupinka zemědělských nadšenců v Malé Úpě se začala dobrovolně starat o místní louky. Obec je nadšená, díky tomu strmé horské stráně krásně voní a vypadají jako v Alpách.

„Každý máme v Malé Úpě provozovnu, přesto jsme si ještě vymysleli práci, která nás baví. Učíme se, víme, že některé věci musíme dělat lépe,“ připouští Pavel Tomáš, který vede Sokolí boudy. „Začínali jsme na dvou, třech loukách. Kvůli velkému ohlasu jsme už potom nestačili sekat. Ozývají se sousedé z míst, kde jsme sekali. Počítáme, že příští rok budeme mít více práce,“ dodává.

„Domlouváme se s majiteli pozemků. Lidi jsou rádi, že jim posekáme a mají pěknou louku,“ přidává Radek Sobotka, šéf Bowlingu v Malé Úpě. „Jedeme na vlastní triko, dělíme se mezi sebou o pohonné hmoty. Nikdo nám nic neplatí. Bereme si jen seno, které posekáme, pro naše ovečky,“ vysvětluje.

K sekání a balení sena používají vlastní stroje. Sobotka koupil na vlastní náklady traktor střední třídy a speciální rakouskou sekačku. „Máme i obraceč sena, nahrabovák, baličku. Jsou to stroje pro práci na loukách horského typu, tedy extrémní kopce. Traktor má travní gumy, aby porost nepoškozoval. Technika je dost šetrná k přírodě, k tomu, abychom se vrátili zpátky ke krásným, rozkvetlým loukám. Je to bylinkový ráj,“ říká Radek Sobotka.