Dvaatřicet milionů korun rozdělí ministerstvo pro místní rozvoj v rámci soutěže Vesnice roku. Letos o prestižní ocenění usiluje hned 251 obcí z celé České republiky. V Královéhradeckém kraji je konkurence úplně nejvyšší, když vyhlašovatelé zaregistrovali 32 soutěžících.

Trutnovsko bude reprezentovat sedmička uchazečů. O krajský titul i finanční ohodnocení se utkají malé vesničky jako Zlatá Olešnice, Velký Vřešťov nebo Borovnice. Nechybí ani středně velké Černý Důl a Batňovice ani dvoutisícový Rudník. Nad všemi ale vyčnívají Havlovice, tedy alespoň z pohledu zkušeností. V roce 2007 totiž uspěly nejprve na krajské úrovni, poté i v celostátním kole a staly se Vesnicí roku.

Další čtyři obce budou region reprezentovat na Semilsku. V Libereckém kraji je však konkurence znatelně nižší.

Obecní tah na branku? Vesnice roku vstupuje do nového ročníku

Obce jsou v jedinečné soutěži hodnoceny ve dvanácti kategoriích. Mezi ně patří například společenský život, péče o stavební fond a obraz vesnice, o veřejná prostranství nebo o přírodní prvky a zeleň.

„Nikdy jsem nebyl zastáncem toho, aby se vítězové mohli přihlásit znovu, ale když jsem to vidět i jinde, tak proč ne. V Havlovicích se za dobu od posledního přihlášení opět něco udělalo, myslím, že se máme čím pochlubit. Máme tu skvělou práci s mládeží, kus práce jsme udělali na zeleni, takže komisi určitě něco nabídneme," řekl starosta Havlovic Pavel Dvořáček.

V loňském roce uspěl na úrovni Královéhradeckého kraje Stračov. Z regionu pak zabodovali v Suchovršicích a Zlaté Olešnici, kde získali jednu ze stuh.

NAVÁŽE NA ÚSPĚCHY SEMILSKO?

Ještě úspěšnější byli v loňském roce adepti ze Semilska. Ti totiž posbírali hned čtyři z pěti vyhlašovaných stuh, symbolizující výhry v jednotlivých kategoriích. Z hlavní zlaté se těšili obyvatelé Mříčné, dílčí úspěchy pak putovaly také do Bozkova, Všeně nebo do Kruhu.

Právě posledně jmenovaná ves touží po dalším úspěchu, protože se přihlásila i letos. „Zelenou stuhu už obhajovat nemůžeme, proto se zaměříme na jinou oblast. Asi bychom rádi uspěli v oblasti společenský život. Máme ve vesnici mnoho spolků a jsou hodně činné, tak věřím, že by se to mohlo povést," věří si i tentokrát starosta Kruhu Jiří Sedláček.

ZA LOŇSKÝ ÚSPĚCH VYSADÍ ZELEŇ

„Za výhru z roku 2016 chceme zvelebit obec. Dokončíme úpravu středu obce, vysadíme nějaké stromy, uděláme úpravy na zahradě u školky, na dětském hřišti nebo na hřbitově. Rádi bychom koupili i nějakou techniku na úpravu prostranství, ale tady zůstaneme v malém. Protože si výhru vybojovali sami občané, budeme se jim snažit obec spíš zvelebovat," doplnil starosta Kruhu Jiří Sedláček.

Na Liberecku je zájem o soutěž poloviční, než v sousedním kraji. Letos se přihlásilo 17 obcí. Možnost získání zajímavého finančního příspěvku se tím výrazně zvyšuje.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost programů obnovy jednotlivých vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Soutěž má také vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Vítězem minulého ročníku a nositelem titulu Vesnice roku 2015 je obec Krásná z Karlovarského kraje.

Přihlášené obce

Okres Trutnov

Batňovice 752

Borovnice 373

Černý Důl 695

Havlovice 973

Rudník 2 100

Velký Vřešťov 232

Zlatá Olešnice 197

* číslo udává počet obyvatel

V kraji celkem: 32 obcí

Okres Semily

Chuchelna997

Kruh466

Loučky159

Tatobity557

* číslo udává počet obyvatel

V kraji celkem: 17 obcí