Alegorickým vozem může být cokoliv, co má kola a jede. Důkazem je kolona, která se včera posouvala obcí. Auta, traktory, valníky, ale také sekačky, vysokozdvižné vozíky a jiné postrky, které vypadají jako půl století zapomenuté stroje. Vše vyzdobené, i když hodně svérázně.

Slavnostnímu průvodu mávají davy lidí. Mezi nimi i pasák a prostitutky. Když recese, tak se vším všudy. „Místní si vždycky něco připraví, a to je dobře. Naším cílem není oslava dob minulých ani současných, ale jde nám jen o zábavu,“ vysvětlil Karel Petr, mluvčí spolku Samohyb Vlčice, který akci už třináct let pořádá.

Dopolední průvod téměř šedesáti vozů má každý rok po obědě vrchol v podobě jízdy bahnitou louží. „Nejde o čas. Někdo při tom jede pomalu, někdo to zkouší s velkým rozjezdem doslova přeletět. Hlavní je ten kus trati zdolat,“ řekl Petr. Letos se o to pokusilo patnáct řidičů.

Některé vyšperkované alegorické vozy se ale díky blátu za pár vteřin proměnily v autokrosové buginy. „Chce to dvojku a plný plyn. Poprvé jsem byl málo rozjetý a měl zařazenou jedničku,“ přiznal Václav Ondráček, který rovinku zvládnul s terénním Nissanem až na druhý pokus. Ty, kteří zapadli, musel vytáhnout traktor.