„Nemáme žádného zubaře pro Žacléř, Lampertice, Bernartice, Královec. Zhruba 4500 lidí je tady bez zubaře a musí dojíždět,“ poukázal na problematickou situaci starosta Žacléře Aleš Vaníček.

Zubařské křeslo je osiřelé, rentgen nevyužitý, čekárna prázdná. Prostory jsou připravené, vymalované, mají nové podlahy, zařízený internet. Velký byt je nachystaný k nastěhování. Ačkoliv město Žacléř vytvořilo lukrativní podmínky pro příchod nového zubaře, nedaří se mu ho sehnat. „Nabízíme, co můžeme, ale stále nic. Nemůžeme nikoho sehnat. Zaznamenali jsme jen tři náznaky zájmu. Problém zubařské péče pro Žacléř a okolí tak zůstává stejný, spíše se situace zhoršuje tím, jak běží čas,“ řekl Vaníček.

ilustrační foto.
Situace se zubaři trápí i Trutnovsko. Na plný úvazek jich ordinuje sedmdesát

Nezabrala ani pobídka na milion korun, který by zubař mohl využít podle svého uvážení na náklady spojené s provozem ordinace. „Po vzoru Mariánských Lázní jsme připravili dotaci milion korun, kterou schválilo zastupitelstvo. Zubař by mohl použít tuto částku na dovybavení ordinace, čekárny, plat sestry nebo nájem. Jedinou naší podmínkou je podepsání smlouvy na pět let pro fungování v těchto prostorách,“ upřesnil starosta Žacléře.

Nepomohou ani cizinci

Město se snaží sehnat zubaře různými způsoby, úspěšná ale nebyla ani inzerce ve stomatologických médiích. „Chtěli jsme inzerovat na Slovensku, ale tam mají zákaz od profesní komory zveřejňovat pracovní inzeráty do ciziny, takže mě odmítli. Zkoušeli jsme oslovit Ukrajince, také nic,“ pokrčil Vaníček bezradně rameny.

Situace ho mrzí o to víc, že radnice usilovně pracuje na zlepšení podmínek lékařů. „Investujeme velké peníze do zdravotního střediska. Je tam nové topení, kotelna, střecha, letos budeme dělat zateplení, fasádu. Středisko bude pěkné s malými náklady za energie, nájem velmi malý. Ordinuje tam dětská lékařka, bude se tam stěhovat praktická lékařka. Otevřeme gynekologii, budujeme zázemí pro pečovatelskou službu,“ popsal starosta, jak město zapracovalo na vylepšení prostředí.

Ilustrační foto.
Nové křeslo pro zubařku, čtvrt milionu pro obvodního. Rtyně bojuje