Petr Just, politolog:
„Tehdy (1992) mi rozdělení ČSFR vadilo, protože jsem to vnímal z pohledu dítěte, které trávilo hodně času na Slovensku. Později i díky studiu politologie a moderní československé politiky jsem začal vše vnímat i z jiných úhlů pohledu. A hlavně méně subjektivně. Zpětně tedy chápu, proč k rozdělení došlo a že to bylo jediné možné řešení."

Jan Tuna, publicista , moderátor:
„Tenkrát mě to moc mrzelo a dodnes se cítím a jsem Čechoslovákem. (Možná i proto, že ve mně, jako v mnoha lidech v zemi ,koluje i slovenská krev.) S odstupem času ale musím uznat, že to bylo to nejlepší řešení a možná paradoxně lidi v obou zemích sblížilo. Obecně ale nevěřím, že rozvod je řešení na sblížení rozhádaných lidí, jak si někteří myslí."

Tomáš Peterka, muzikant, moderátor:
„Rozvod, ke kterému tady před dvaceti lety došlo, mě skutečně mrzí dodnes. Myslím, že absolutně nutné to rozdělení tenkrát určitě nebylo. Možná by ten náš rozjezd v roce 1993 byl o mnoho těžší, ale třeba bychom společně dnes byli někde dál. Kdo ví… Každopádně já jsem zůstal Čechoslovákem dodnes."

Rudolf Fiala, jednatel společnosti:
„Rozpadu Československa na dvě republiky, ke kterému došlo, nelituji. Jsem přesvědčen, že v kontextu tehdejší doby v roce 1992 bylo rozdělení správné. Začalo to přetahováním o „pomlčku" v názvu státu a skončilo rozdělením. Myslím, že větší snaha o suverenitu byla tenkrát znatelná spíše ze Slovenska, tak proč nevyhovět…"

Petr Záliš, zprávař, moderátor:
„Musím přiznat, že tehdy před dvaceti lety mi vadilo, že se musíme od Slovenska oddělit. Byl jsem tenkrát proti tomu rozhodnutí. Časem se ale můj názor na celou záležitost trochu změnil. Cítím se ale stále Čechoslovákem a když třeba naši hokejisté vypadnou na mistrovství světa v hokeji a Slováci hrají dál, je jasné, komu mám fandit."

Tomáš Zavoral, archeolog:
„V podstatě mi to vadí jen minimálně. I když jsem na tuto otázku možná příliš mladý, tak z toho, co si můžu dnes o tomto problému přečíst a z toho, co slýchám od starších lidí, bylo rozdělení Československa zřejmě přirozené vyústění touhy Slováků po samostatném státě. Myslím si, že tendence k rozdělení mají kořeny už v roce 1918."

A jaký je váš názor? Napište nám ho do diskuze pod článkem!

(jm, psv)