Čekala je dlouhá cesta do Saúdské Arábie. Tady rozšíří chovné skupiny v zoologické zahradě v Rijádu. „S touto zahradou pracujeme dlouhodobě, vloni jsme jim už podobně velký transport připravili. Po naložení na nákladní auta pojedeme na letiště do Bruselu. Do cílové destinace pocestují letecky,“ sdělil Zdeněk Bárta, vedoucí výměny zvířat a mezinárodní spolupráce.

Arabští chovatelé mají o zvířata ze Dvora Králové velký zájem, protože jsou ve výborné kondici a geneticky cenná. Před nakládáním odebral veterinář zvířatům krev. Dostala i uklidňující látky, aby pro ně byl transport bez problémů. Do Rijádu míří vodušky, antilopy vrané, pakoně modří, impaly a kudu. Zdejší ošetřovatelé a dopravci mají s přemisťováním zvířat velké zkušenosti a patří tak mezi nejlepší na světě. Návštěvníci zoologické zahrady se nemusí bát, že by zvířata ve výbězích chyběla.

„V zoo zůstávají zvířata v počtu, který je vhodný jak kapacitně, tak kvalitativně. Vynikající prací zoologů, veterinářů a v neposlední řadě každodenní péčí ošetřovatelů se daří chov udržet a dále rozmnožovat,“ vysvětlil Zdeněk Hefka z oddělení propagace. Do cíle by měl transport dorazit zítra večer.