Od správce konkurzní podstaty se městu podařilo získat problémový areál místní slévárny. Dlouhá léta si totiž obyvatelé z okolí stěžovali na nepříjemný zápach a znečištěné ovzduší, došlo i na veřejné protesty před branami podniku.

„V rámci insolvenčního řízení areál získala Městská bytová správa. Po neblahých zkušenostech jsme nechtěli připustit, aby vznikla pro občany Podháje i město nová neřešitelná situace. Teď jednáme o dalším postupu,” potvrdil starosta Karel Klíma.

Rozloha areálu je 25 tisíc metrů čtverečných a jde v podstatě o klasický brownfield. Je tu kompletní infrastruktura a objekty byly zbaveny veškeré technologie. Zůstaly jenom budovy a pozemek. Tím pro Hostinné vznikl zajímavý prostor. „Počítáme s odstraněním části staveb a pak bychom areál rádi nabídli podnikatelskému sektoru. Je to dobré místo například pro nějakou výrobu, a tím i možný vznik nových pracovních příležitostí,” dodává.

Z ekologického hlediska město vážnější komplikace neočekává. „Nemáme povědomí o tom, že by tu byla nějaká mimořádná zátěž. A to je vlastně taky jeden z důvodů našeho zájmu. Nebylo by dobré, kdyby budovy získal někdo úplně cizí a haly se staly například skladištěm nějakých nevhodných materiálů,” řekl Karel Klíma. Slévárna v Hostinném ukončila činnost zhruba před půldruhým rokem, od té doby dochází k vyrovnání závazků.