„Máme tady tři zcela nevidomé a dva těžce slabozraké. Jsou to lidé, kteří se potřebují zdokonalit v technice. Nemají žádnou vizuální kontrolu a nemohou se účastnit běžného kurzu, protože by pro ně byl nesrozumitelný. Cílem je, aby tady získali takové dovednosti, které jim umožní běhat na lyžích mezi ostatními běžkaři, aby věděli, jak na to. Kurz je proto určen i pro traséry,“ vysvětlila Magdalena Nováčková, koordinátorka sportovních projektů.

Rovinku, na které nejsou velké výškové rozdíly, si pochvalovali nejen samotní běžkaři, ale i jejich pomocníci.

„Oceňujeme tip a spolupráci Aleše Suka z Horní Branné (diplomovaného trenéra v běhu na lyžích – pozn. red.). Je to tady úplně špičkové, optimální a je super, že se Vrchlabí o takový okruh stará. Skoro se to dá srovnat s norskými běžkařskými kolečky,“ poznamenal Ivo Haničinec, trasér a trenér české reprezentace zrakově postižených lyžařů běžců. S lyžařem Alešem Sukem se poznal při paralympiádě v Lillehameru.

„Nadace Leontýnka zaštítila kurzy, které jsou pro nevidomé běžkaře velmi důležité. Věnujeme se klasickému stylu a chceme ho vypilovat. Nadace totiž umožňuje účast zrakově postiženým na Jizerské padesátce. Je potřeba, aby se na takové masové akci dokázali spolu s traséry orientovat. Například tu trénuje i vrcholový sportovec, cyklista Marek Moflar, který míří na paralympiádu. Projevil přání si běžky vyzkoušet,“ přiblížil trenér Haničinec.

Student Lukáš přijel z Turnova

Mezi běžkaři se kurzu účastnil například i Lukáš Tyrychta z Turnova. Na běžkách ho ve Vrchlabí navigoval trasér Maxim Čambor. „Už jsem se účastnil štafety v Jizerské padesátce. Kurz je dobrá příležitost si zaběhat. Obětavých lidí, kteří by nás dokázali vést, není zase tak moc a sport mě baví,“ řekl osmnáctiletý student gymnázia. Příští rok ho čeká maturita. Kromě sportu rád čte a věnuje se počítači.