Dnes obrovská čínská metropole Šanghaj prošla jednou z nejrychlejších expanzí, jakou kdy svět viděl. Obchody přetékají božím, panorama města zaplňuje mrakodrapy a zdá se, že Šanghaj zcela jistě zaujímá pozici hlavního k centra jižní Asie, kterou měla naposledy před 2. světovou válkou. V posledních dvou desetiletích městští plánovači pilně pracovali na vytváření podzemní dopravní sítě, kolosálních silnic, nadjezdů a mostů, nákupních středisek, hotelů, komplexů a „Nového Bundu" – kterým je hospodářská zóna za řekou v Pudongu.

Miliony návštěvníků

Jestliže navštívíte Šanghaj, určitě si nenechte ujít jeho Science & Technology muzeum, tedy Muzeum vědy a techniky. Rozkládá se na ploše 68 000 metrů čtverečních. Jeho podlahovou plochu tvoří 98 000 metrů čtverečních, výstavní prostor je na 65 500 metrech čtverečních. Science & Technology muzeum bylo otevřeno 18. prosince 2001. Od té doby registrují pokladny více než 23 miliony návštěvníků. Tím se řadí do pozice TOP nejnavštěvovanějších čínských moderních muzeí.

Expozice začínají v suterénu a pokračují na dalších třech, resp. čtyřech nadzemních podlažích. Zajímavá architektura objektu tvořená spirálou symbolizuje vědecký pokrok, obrovská skleněná koule vložená v bazénu s čistou vodou ve středu budovy zase obnovu života. Stavba interaktivního vědeckého muzea stála 3,75 miliardy RMB (Renminbi – oficiální čínská měna). Podporuje vzdělání a kulturu s cílem nabídnout návštěvníkům jedinečný zážitek vytvořený prostřednictvím nejmodernějších technologií.

K prohlídce je interaktivně zpracováno více než čtrnáct témat, např. Spektrum života – což je přírodní expozice napodobující přírodní scenérie provincie Yunnan, simulovaný tropický deštný prales, zobrazující živočišnou i rostlinou rozmanitost, Světlo moudrosti – prezentuje vědecké úspěchy 20. století, zabývá se chemií, biologií, matematikou, ukazuje velké množství interaktivních předmětů.

Dětský Techno-Land je určen dětem od jednoho do dvanácti let a poskytuje nejmenším úžasný zážitek v rámci vědeckotechnického pokroku. Pro našince je ohromující Svět robotů. Spatříte robota, který tu hraje na klavír. V dalších sálech jsou zpracována témata Člověk a zdraví, Průzkum Země, Navigace v prostoru, anebo „Cradle of Designers", který dává možnost navrhnout své vlastní karty nebo vytvořit své vlastní video. Zajít můžete do výstavní haly představující čínské starověké vědy a technologie, které prezentuje Galerie starých čínských vynálezů a děl, na zdi je představena široká fotografická galerie současných čínských i zahraničních vědců a členů Akademie věd ze Šanghaje. V rámci originálního designu Science & Technology muzeum jsou umístěny dvě IMAX kina se 3D projekcemi a dvě divadla.

Otevřeno denně

Muzeum je, kromě pondělí a svátků, otevřeno denně od 9 do 18 hodin. Víkendy jsou přeplněné, nejlepší doba k návštěvě je v pracovní dny. Lehce se k němu dopravíte šanghajským metrem, linkou 4, výstup je hned v těsné blízkosti budovy, stanice má totožný název Science & Technology muzeum Shanghai.

Při návštěvě Číny a její metropole Šanghaj zajděte prozkoumat tajemství vědy a objevíte mnoho zázraků.

Dáša Palátková