„Je to takový bianko šek, se kterým nemůžeme souhlasit. Na projednávání takto důležitého dokumentu bylo málo času. Není nám jasné, jak bude vypadat režim v jednotlivých zónách. Zajímají nás především navazující dokumenty jako Plán péče o Krkonošský národní park na dalších dvacet let,“ řekl po zasedání Rady KRNAP starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Proti zonaci vznikla v únoru petice. Její autoři ji tento týden pošlou na ministerstvo životního prostředí. Budou se chtít setkat s ministrem Richardem Brabcem. Petici podepsalo přes 1600 lidí.
„Zastupujeme obyvatele, trvale žijící v Krkonoších, a jejich návštěvníky. Budeme iniciovat schůzku s ministrem životního prostředí,“ reagoval na výsledek pondělního hlasování lékař Petr Martinov, zástupce petičního výboru.
„Jako zástupce petentů musím na základě dnešního jednání Rady KRNAP bohužel konstatovat, že i přes veškerá jednání se správou parku naše obavy o udržitelný rozvoj obcí na území KRNAP a v jeho ochranném pásmu nadále přetrvávají. Pokusy o dohodu nad elementárními projekty formou memoranda, jako jsou například parkovací domy, propojení areálů již schválené v územních plánech, řešení akumulačních nádrží na vodu a další, nebyly úspěšné,“ uvedl Petr Martinov v prohlášení petičního výboru.
„Taktika ochránců přírody ve zdržování povolování a komplikování staveb je zjevná. Na KRNAP jsou podle našeho názoru jedinci, kteří mají za cíl učinit turistický ruch v Krkonoších nekonkurenceschopný se zahraničními středisky a tím omezovat počet návštěvníků našich hor,“ napsal. „Rozhodnutím Rady KRNAP však naše snahy o rozumný a k přírodě šetrný rozvoj nekončí. Budeme i nadále ve spolupráci se starosty východních Krkonoš, kteří byli při hlasování proti, usilovat o to, aby v dalším procesu projednávání tohoto dokumentu došlo k dohodě všech zúčastněných v našem regionu,“ dodal Petr Martinov.