Azylový dům Žofie v poklidné části Dvora Králové je neustále plný. ,,Žadatelů máme víc, než je naše kapacita deset míst, " říká vedoucí Lucie Chaloupková. A pokračuje: "Protože místa nestačila, zřídili jsme ještě alespoň noclehárnu, kde je sedm míst. Ta je v provozu od listopadu loňského roku a je také stále plná. Už jsme ji chtěli na konci dubna zavřít, ale nakonec jsme se rozhodli službu prodloužit ještě na květen. Pak ji budeme provozovat zase od září."

Azylový dům poskytuje ubytování a služby klientům s trvalým bydlištěm ve Dvoře Králové. Kdežto ubytovna je pro občany ze Dvora a přilehlých obcí. "Naším snem je vybudovat ještě sociální byty. Aby lidé potom mohli absolvovat řetězec, že přijdou do noclehárny, nebo azylového domu. Tam jim pomůžeme se znovu začlenit do společnosti, najít motivaci a oni přejdou do sociálních bytů. Až budou mít i práci, přestěhují se do vlastního podnájmu," dodává Lucie Chaloupková a pokračuje: "To vše jde pochopitelně pouze, chce-li to klient sám."

Zákonem daná kritéria

Klient, který přijde žádat o ubytování v azylovém domě, absolvuje sezení se sociálním pracovníkem a ten zhodnotí jeho situaci a podmínky, ve kterých žije. "Pokud splní zákonem daná kritéria, můžeme ho přijmout až na jeden rok. Ve zvláštních případech, které se posuzují individuálně to jde i na delší dobu. Ten případ jsme už měli," prozrazuje Chaloupková.

Azylový dům je v provozu od 1. dubna 2011. Poskytuje pomoc a podporu osobám, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Minimální věk klienta je 18 let s trvalým bydlištěm ve Dvoře

Dům byl zrekonstruován. V přízemí je šest pokojů, z nichž většina má balkon. Jeden je určen převážně pro uživatele pohybující se na invalidním vozíku. Má vlastní WC a koupelnu. Do budovy je bezbariérový přístup. V Žofii jsou klientům k dispozici dvě společné toalety s umyvadlem a dvě společné koupelny. Dále zde mají společnou kuchyň, která slouží také jako společenská místnost. Zároveň mohou využít prádelnu, sušárnu i přilehlý dvůr, ten slouží jako oddychová zóna.

Úhrada za základní činnosti sociální služby činí 110 korun za jeden den.

Zdeňka Kousalová