Úpění před 42 lety vzniklo jako recesistické plavení nejrůznějších posádek po řece Úpě. Prošlo si mnoha etapami. Radostnými s masovou účastí, ale i takovými, kdy ho zakazoval komunistický režim. Sobotní ročník humorné akce jakoby navázal na politické štvanice.

Největší ohlas u veřejnosti si totiž vysloužily posádky Čapího hnízda a Milošova relaxu. Na jednom plavidle parta čtyř úpických hasičů s čapími převleky a maskami Andreje Babiše, jednoho z nejbohatších Čechů a politiků. Na dalším malosvatoňovičtí nadšenci ztvárňující prezidenta Miloše Zemana s ochrankou.

„Nemá to politický podtext. Reprezentujeme pravdu," smál se před startem Lukáš Soukup. „Nejdřív jsme chtěli jet za hasiče, pak za jamajský bob. Nestíhali jsme, ale téma Čapího hnízda nás zaujalo na internetu a bylo jasno," smáli členové posádky. Během jízdy rozhazovali po Úpě účtenky, jeden z členů byl dokonce převlečený za Agrofert – Babišovo dítě.

Na řeku se letos vydalo hned patnáct alegorických lodí s devětačtyřiceti lidmi na palubách. Jejich témata byla různá. Úpu splavila konvice s čajem, zedníci, party taxi, titanic, hippies, kati, Mexikáni nebo chirurgové.

Vypořádat se po cestě museli s mnoha strastmi. Na některých úsecích zcela chyběla voda. „To není plavení, ale tlačení,“ žertovaly mezi sebou posádky pokaždé, když se musely stále častěji odrážet ode dna a táhnout plavila ručně. Popasovaly se i se dvěma splavy a se spadlými stromy, přes které museli recesisté své výtvory z duší a palet přenášet.

„Bez ztráty kytičky se to neobešlo. My jsme píchli tři duše ze šesti. Do cíle jsme ale všichni statečně dorazili,“ smál se po absolvování zhruba tři a půl kilometrů dlouhého úsek Jan Balcar. S bratrem, syny a kamarádem spustili na řeku Vízmburk, zříceninu místního hradu.
A nápad pro další ročníky? Pořadatele před startem pobavil třeba senior, který se ptal, jakým směrem plavidla poplují. Jestli po proudu nebo proti němu. „Tak snad někdy příště,“ rozesmáli se řekoplavci.