Houpačky, kolotoč i mašinku – prolézačku využívají malí návštěvníci dětského hřiště v Červeném Kostelci. Upravené prostranství na sídlišti Generála Kratochvíla je jim denně neomezeně k dispozici. A co dospělí, kteří na své ratolesti dávají pozor? Ti se mohou posadit na lavičku do stínu stromů nebo se prohřát na sluníčku.

Hřiště Větrník je otevřené teprve sedm týdnů. Své pravidelné návštěvníky si ale našlo okamžitě. Většina z dětí, kterými je během jednoho pátečního odpoledne obložené, tam chodí několikrát týdně. Mezi stromy se ozývá křik a smích, na zatravněné ploše s barevnými atrakcemi to evidentně žije.
„A to tady dneska ještě nikdo není! Normálně tu bývá mnohem víc dětí,“ popisuje starší pán s vizáží pohádkového dědečka. Pozoruje hrající si děti s nostalgickým úsměvem z jedné z laviček a nastavuje tváře raně podzimnímu slunci. „Bydlím tady kousek, chodívám si sem takhle sednout. Je mi tady dobře,“ vysvětluje muž.

Děti si přítomnosti dospělých na hřišti vůbec nevšímají. Na první pohled sourozenecká dvojice zabrala houpačku, parta desetiletých kluků povykuje na prolézačkách a holky protáčejí kolotoč. Prostranství hřiště je příjemně vyřešené, mezi stromy jsou na trávě kromě atrakcí rozestavěné také lavičky. Různorodé vybavení hřiště nabízí zábavu menším i větším dětem.

Největší z atrakcí, lezecká stěna se skluzavkou a houpačkami, je obklopena zvláštní hmotou, která na první pohled připomíná antuku. Jakmile však do ní člověk šlápne, těžko se ubrání překvapení. Povrch pod vahou těla podklesne jako tlustá vrstva jehličí. Dobrý nápad, který zabrání mnoha modřinám a zmírní ošklivá zranění.

Zajímavým prvkem je také dřevěná mašinka s přívětivým „výrazem“. Kromě klasické hry na strojvůdce a průvodčí ji děti mohou využívat jako prolézačku, prostor pro kotel lokomotivy je totiž dutý. Dětem se na hřišti nabízí široká škála možností, k jaké hře svůj čas vynaloží. Ani ty, které sem chodí často, se díky tomu jen tak nezačnou nudit. (luv)

Očima redaktorky Lucie Vyčichlové:Dětem chybí pískoviště
Červenokostelecké hřiště Větrník na první pohled dýchá příjemnou atmosférou. Prostranství mezi stromy je na svou nynější funkci jako stvořené a nové barevné vybavení hřišti propůjčuje pohádkový nádech. Atrakcí pro děti je tolik, že by jeden nevěděl, kterou vyzkoušet dřív. Hřiště není nijak ohraničené, takže i opticky působí otevřeně a přívětivě. Pozitivní je také fakt, že ani rodiče či starší sourozenci nemusí postávat opodál, naopak se mohou usadit přímo ve středu dění. Kromě laviček je na hřišti i několik stolků.
Jen pár kroků za hřištěm jsem však narazila na zarostlé cosi, co nejvíce připomínalo vypuštěné brouzdaliště. Děti mi vysvětlily, že je to staré pískoviště. Některé si ještě pamatovaly, že si na něj chodívaly před lety hrát. Pískoviště leží v podstatě přímo na hřišti, stranou nových atrakcí. Zpustošené. Stačil by nový písek a pár hodin práce na úpravách v jeho okolí a hřiště by mělo o prostor na hraní navíc. Ratolesti by jeho zprovoznění uvítaly.
Otevírací doba a vybavení:
Dětské hřiště Větrník na sídlišti Generála Kratochvíla
Provozní doba: nepřetržitá
Vybavení: Děti mají k dispozici kolotoč, několik houpaček a houpacích zvířátek na pružině. Na hřišti nechybí skluzavka, lezecká stěna a prolézací mašinka.
Je zakázáno: Vstupovat do herních prostor se zvířaty, rozdělávat oheň, kouřit a konzumovat alkohol a jiné omamné látky, užívat zařízení pokud je jeho povrch mokrý nebo namrzlý.

Ptali jsme se: Jak se vám líbí zbrusu nové dětské hřiště Větrník?


close zoom_in Anička Nejmanová, 10 let,Červený Kostelec: Líbí se mi to tady, chtěla bych tu ale mít trampolínu. A pamatuji si, když ještě fungovalo pískoviště tady vzadu. Je škoda, že už si na něm nemůžeme hrát.


close zoom_in Marcel Míka, 10 let, Slatina nad Úpou: Přes týden bydlím v Kostelci u babičky, takže sem chodím skoro každý den a je to super. Chtěl bych tady mít nějaké kolotoče. Jeden tady je, ale to nestačí.


close zoom_in Kateřina Fialová, Červený Kostelec: Hřiště se mi líbí, jsem ráda, že město udělalo něco pro děti, protože tu nic nebylo. Bydlím tu teprve pět let, takže můžu srovnávat s městem, kde jsem bydlela předtím.


close zoom_in Pavlína Geislerová, Červený Kostelec: Já jako maminka dvou dětí jsem se hřištěm moc spokojená, a rovněž děti si jej pochvalují. Akorát mě mrzí, že adolescenti, kteří si sem chodí po večerech sednout, jej ničí.


close zoom_in Zdena Prouzová, Červený Kostelec: Konečně se tu udělalo něco pro děti. Hřiště je moc hezké. Myslím, že zde už bylo potřeba, jelikož pro ty nejmenší, ani pro ty větší děti tady opravdu nic nebylo…


close zoom_in Věra Martinová, Červený Kostelec: Přestože naše děti jsou už velké, myslím, že postavit hřiště nebyl špatný nápad. Jak tak pozoruji, bývá hodně využívané.


(U hřiště se ptaly: Věra Sýkorová a Lucie Vyčichlová)