Například sjezdovky areálů společnosti Snowhill jsou pro letošek vybaveny osmnácti novými ochrannými bariérami. Jejich největší počet instalovali provozovatelé v Herlíkovicích.

Zábrany v hodnotě 200 tisíc korun zde mohli pořídit díky oblíbené značce nealkoholického piva, jejíž zástupci záměr uskutečnili v režii znaeky. S ochranými prvky se mohou lidé setkat ve všech střediscích Snowhill, kromě krkonošského, také v areálech Šachty, Kamenec, Kašperky, Mariánky a Kozinec.

Ochranné zábrany v lyžařských střediscích vítá Adolf Klepš, zástupce náčelníka Horské služby ČR: „Každá instalace bezpečnostních prvků je z pohledu lyžařů přínosná. Tento způsob ochrany pevných překážek na sjezdovkách, jako jsou například sloupy či stromy, je velmi účinný a může do značné míry eliminovat následky v případě nárazu do nich."

Co nejkvalitněji zabezpečit sjezdové tratě je cílem většiny krkonošských skiareálů. Provozovatelé se snaží snížit nebezpečí úrazů. Instalace sítí a dalších prvků v kritických místech je nejvhodnějším řešením a je dobře, že si to uvědomují a pomáhají v tom i sponzoři. Jen v největším Skiareálu, ve Špindlerově Mlýně, jde na sjezdovkách již o tisíce metrů pevných i mobilních sítí a zábran.

Ale žádná zábrana nesejme z lyžařů jejich vlastní odpovědnost. K sobě i druhým na jakémkoliv svahu.

Desatero zásad chování v horském terénu i pravidla FIS pro sjezdové tratě jsou v areálech lidem stále co nejvíce na očích. Právě dodržování bezpečnosti na sjezdovkách, tedy zásad pro bezpečný pohyb na tratích, je důležitou součástí prevence úrazů lyžařů a snowboardistů.