Opravit je potřeba zejména základnu sochy se schodištěm a zídkou, která neprošla rekonstrukcí nikdy. Náklady jsou 417 tisíc korun, práce by měly být provedeny na jaře a v létě. ČTK o tom informoval Roman Hedvičák z odboru památkové péče Městského úřadu.

Historie sloupu se datuje od roku 1734, kdy hrozil Semilům požár, který se podařilo zdolat. Jako dík za tuto záchranu nechali občané postavit mohutný sloup, který byl hotov a vysvěcen roku 1738. Stavba byla provedena v barokním stylu.

Od té doby bylo nutno sloup opravovat již několikrát. Poprvé to bylo v roce 1764, naposledy před 15 lety. „Památku se tehdy zejména v horní části podařilo rekonstruovat dobře, v těchto místech bude tedy třeba provést pouze dílčí konzervaci, revizi plomb, čištění a retuše. Hlavním problémem bude základna sochy,“ vysvětlil Hedvičák.

Část, která nebyla opravována nikdy, podle odborníků vykazuje všechny znaky dožití. Může za to sůl, zatékající voda a nešetrné cementové plomby.

„Problémy ale vznikly už na začátku použitím červeného pískovce horší kvality původem zřejmě z Novopacka,“ podotkl Hedvičák. Opravu již schválila městská rada, Semily na ni získají státní dotaci.

Našli dlažbu z barokního období

Během restaurátorského průzkumu byla také v okolí sloupu nalezena původní dlažba, zřejmě ještě z barokního období. „Jejím pojivem je ale prostá hlína, tudíž je velmi chatrná. Právě proto bude zdokumentována a ponechána zakrytá, což ji poskytne tu nejlepší ochranu,“ dodal Hedvičák.

(čtk)