Od pondělí vyměnilo 37 kluků a děvčat své zámecké ložnice za nové prostory v městském areálu U Lva. Po jednapadesáti letech totiž muselo zdejší střední odborné učiliště opustit budovu zámku a přestěhovat domov mládeže.

Ředitel školy Pavel Petr konstatuje: „Stěhovat se ze zámku po padesáti letech, to je snad bez komentáře! Tím, že jsme začali už vloni v září, jsme všechno zvládli bez potíží. Změna je ale určitě pozitivní. “

Bělohradská radnice vyšla škole vstříc a nabídla jí náhradní prostory v areálu U Lva. „Je to tu modernější, snížíme náklady na úhradu elektřiny i plynu, a navíc se nám zmenší nájemné o padesát procent,“ chválí úspory zástupce ředitele Emil Stehlík a dodává, že škola bude spravovat celý areál včetně chatiček.

Učni Jan Odvárko a Vojtěch Macho si v nové ubikaci už zvykli, nachází se v přírodě a do centra není daleko. „Stěhování bylo bez problémů, je to tu určitě lepší než na zámku, ale stísněnější. Tam jsme měli na chodbách větší rozlet,“ shodují se oba. Jediným nedostatkem bylo podle ředitele Petra snížení počtu lůžek z padesáti na 37. „Dětem jsme sehnali privátní ubytování, dva hoši dojíždějí z Hořic,“ vysvětluje ředitel.
Projekt

Škola se stále nevzdává naděje vrátit domov mládeže do učňovského střediska v Kotykově mlýně, kde fungoval více jak deset let. Od roku 1989 je hlavní budova prázdná. „Zpracovali jsme projekt na její využití s tím, že zde ubytujeme 57 našich žáků. O investici budeme nyní jednat s naším zřizovatelem, Královéhradeckým krajem, a pokud se domluvíme, na podzim bychom chtěli zažádat o dotaci,“ doplňuje P. Petr.

Důvodem k opuštění zámku byl fakt, že městu se podařilo po letech získat investora na záchranu této památky.

Starosta města Pavel Šubr Deníku sdělil: „V Bělohradě se rozšířila fáma, že jsme zámek prodali. To rozhodně není pravda, zastupitelstvo zámek prodat nechce, ale vytvořili jsme společný podnik s firmou Sherydan. Tento projekt neskončil, ale firma Sherydan se zavázala zajistit další investory, mezi něž by měla patřit i firma Asklepion. Zámek je nadále v majetku města, po vyjasnění zůsobu rekonstrukce, především financování, bude vložen do společného podniku.“

Starosta P. Šubr nám poskytl i vyjádření Romana Šmuclera, ředitele společnosti Asklepion Group, které chce investovat do bělohradského zámku.

„Líbí se mi idea udělat ze zámku léčebnu dlouhodobě nemocných kombinovanou s domovem pro seniory, kteří uvítají pomoc, jakou jim může areál poskytnout. Naším cílem není zařízení pro boháče, ale naopak chceme získat místní klienty. Situaci zdejších pacientů znám dobře, moje manželka pochází z Lázní Bělohradu a pár kilometrů odsud jezdíme na chalupu.

Vím také, jaká obtíž je nalézt některé třeba chirurgické a medicínské služby po uzavření nemocnice v Nové Pace a omezení Hořic. Klíčové je ale rozhodnutí zdravotních pojišťoven. Snažíme se developerům pomáhat a máme zájem se v budoucnu na projektu podílet, ale rozhodnutí bohužel nezávisí na nás.“