"Nejdůležitějším projektem jsou chodníky. Z hlediska bezpečnosti občanů i kvůli tomu, že v roce 2023 budou mít Poláci hotovou dálnici a veškerá doprava pojede přes Bernartice. Ve směru na Královec přitom nemáme žádné chodníky. Proto je to pro nás priorita číslo jedna," řekl starosta Bernartic Radek Hojný.

Jako první přijdou na řadu chodníky v centru obce od obchodu po poštu, které zhotoví společnost Repare Trutnov. Cena je 5,3 milionu korun, dotace činí 2,8 milionu. V příštím roce má dojít k vybudování chodníku od pošty až ke Královci. "Jedná se o úsek 1,5 km, který by měl stát 25 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury žádáme o dotaci 18,5 milionu. Bez dotace nejsme schopni výstavbu chodníku pokrýt z našich peněz," uvedl.

Dálniční odpočívadlo v Bernarticích bude největší, které se staví u českých dálnic. Bude mít benzínku, parkoviště pro kamiony a další vybavení.
Bernartice netěší, že ztratí kvůli dálnici klid. Bojí se odpočívky s kamiony

Na dotacích je závislý rovněž projekt sportovní haly v Bernarticích. "Potřebujeme ji pro školu, která nemá ve svém areálu tělocvičnu a žáci chodí do nevyhovujícího starého sálu vedle restaurace Ramon. Vedle této budovy by vznikla na zelené louce sportovní hala. Dům s hospodou a sálem bychom časem proměnili na obecní společenský dům," upřesnil starosta.

Na sportovní halu už mají Bernartice stavební povolení. Obec požádala o dotaci Národní sportovní agenturu. "Odhad nákladů je zhruba 45 milionů korun. Na dotaci můžeme získat 30 milionů. Bez dotace halu nepostavíme," konstatoval Radek Hojný.

Příští týden se rozjedou poprvé po nuceném přerušení provozu lanovky v Krkonoších. Černohorský Express z Janských Lázní začne jezdit v sobotu 15. května.
Horská střediska ožijí, lanovky se probudí. Dokresluje to amatérismus, říkají

Proměnou má projít objekt fary. Pokud obec získá dotaci ministerstva financí, začne letos s výstavbou šesti obecních bytů. Bernartice požádaly o 10 milionů korun. "Objekt fary nás trápí dlouhodobě. Jsou tam čtyři byty ve špatném stavu. Nechali jsme zpracovat projekt na kompletní rekonstrukci, která by přišla na 16 milionů korun. Jedním z možných řešení, o kterých uvažujeme, je využití pro starší spoluobčany," dodal starosta.

Mezi další plány Bernartic patří obnova obecního rybníka.

Instalace nových stromů na opravené pěší zóně v centru Trutnova.
FOTO: Opravenou pěší zónu v centru Trutnova nově zdobí stromy