„Dozvěděli jsme se, jak vznikají krápníky a další krasová výzdoba, co mají na svědomí žížaly nebo i nevědomý zásah člověka při vsakování vody přes vápencové horniny," přiblížil besedu Ladislav Jiřička, čistecký starosta. „Při povídání o netopýrech pak došlo i na tradiční proč: netopýr nespadne, když spí?…si netopýr neznečistí hlavu, když koná potřebu?, nebo zda mají netopýři blechy," doplnil

Besedu provázelo promítání fotografií a krátkých video vstupů o expedici do jinak veřejnosti nepřístupných jeskynních systémů Moravského krasu a o kontrolách zimovišť netopýrů v Krkonoších. Luboš Jiřiště navíc předvedl v akci karbidovou jeskyňářskou lampu a příchozí se mohli seznámit s prvky z výbavy jeskyňářů, entomologů nebo ekologů, kteří se věnují netopýrům.

Beseda o jeskyních uzavřela letošní zimní cyklus. Přece jenom počasí už láká k aktivitám venku. Další besedy tak budou pokračovat až na podzim letošního roku.

Akci pořádala kulturní komise obce ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči. Ti už se teď pomalu připravují na mariášový turnaj, josefovské posezení nebo jarní sbírku materiálu, kterou už po téměř dvacet let konají pro Diakonii Broumov.

Obec zase chystá jarní sběry a pomalu se rozeběhnou opravy cest po zimě. Dokončuje se také protipovodňový výstražný systém a doúčtovává se dotace na zateplení budovy obecního úřadu.

(fal)