V sobotu se tu lidé mohou těšit na divadelní představení. Za pomoci živých obrazů a divadelních scén se návštěvníci v areálu Braunova Betléma vrátí do doby hraběte Šporka.

S budováním prvních pousteven sv. Pavla a sv. Antonína započal slavný sochař přesně před 300 lety v nově zakoupeném Novém lese u Dvora Králové. Právě tyto poustevny se přitom staly základem série soch, které jsou v lesích umístěné.

Postavy v dobových kostýmech v sobotu zahrají scénky z tehdejší doby. Na hodinové trase se bude odehrávat v kulisách Braunova Betléma několik představení. Zájemci se stanou například svědky 287 let starého momentu, kdy se hrabě Špork setkal při dokončování Betléma s Matyášem Bernardem Braunem a jeho spolupracovníky – bratrem Dominikem a synovcem Antonínem.

Do areálu se přijede podívat i Krakonoš. S hrabětem z nedalekého kukského hospitalu si připomene další výročí. Před 289 lety, roku 1729 se František Antonín Špork nechal i s křížem vynést na vrchol Sněžky, a to na protest proti přepadení Kuksu z téhož roku. Tehdy mu bylo zabaveno na 30 tisíc knih.

Tvůrcem a iniciátorem sobotního představení je řezbář Leoš Pryšinger ze Dvora Králové nad Labem. Ten se dlouhodobě podílí na popularizaci historie Braunova Betléma i na záchraně památky, která aspiruje na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jedinečná akce je v sobotu přístupná z parkoviště v Hřibojedech. Skupiny zájemců se na divadelní trasu budou vydávat každých 15 minut od 140 do 18 hodin.