Filmový fanoušek je čím dál náročnější a pohodlné sedačky v kinosále mu už dávno nestačí. Digitální techniku považuje za minimální standard, jenže obměna zastaralého vybavení se počítá v řádu statisíců či milionů korun. Proto taky moc kin v regionu nezůstalo.

Kvalitní kino doma

Co čeká úpické kino Mír?

Kompletní digitalizace 2D kinoprojekce včetně projektu dle standardu DCI (Digital Cinema Initiatives) při zachování možnosti stávající 35 mm projekce. Zajištění kompatibility se stávajícím zvukovým systémem, s možností pozdějšího rozšíření na 3D projekce s pasivními brýlemi na bázi polarizace.
V projektu není zahrnut digitální zvuk, který úpické kino již několik let má. 

V úpickém Divadle Aloise Jiráska, resp. kině Mír se stále promítá, zastaralé vybavení ale znamenalo hendikep a mnozí jezdili nejen do multikina v Hradci Králové, ale třeba do nedalekého Červeného Kostelce, kde už modernizace proběhla. Situace se ale právě teď mění a Úpice začne nabízet stejné podmínky. „Dlouho očekávaná digitalizace probíhá, na 1. červen plánujeme den otevřených dveří," informovala ředitelka Městského kulturního střediska Jana Nešněrová.

V zakázce byl stanoven maximální limit 1,5 milionu korun bez daně, zásadní pro realizaci je ale získaná dotace 800 tisíc korun od Státního fondu kinematografie. Přes 720 tisíc přidá z investičního fondu Městské kulturní středisko, 260 tisíc pak zřizovatel, tedy město Úpice.

Od příštího měsíce

„Dotace je pro modernizaci našeho kina klíčová. Bez ní by to nešlo. Naštěstí naši žádost hodnotila komise dobře, patřila mezi nejlepší. Přispěla k tomu i historie zdejšího biografu, který tu funguje už od roku 1926," doplnila Jana Nešněrová.

„Techniku mají přivézt dnes a zároveň ji nainstalovat. Pokud se nám podaří získat certifikaci do konce května, budeme moci od 1. června promítat. Pokud ne, počítáme se začátkem zhruba v polovině příštího měsíce," nastínila další sled událostí.

Digitalizace kin

Digitalizace kina znamená nahrazení klasického filmového projektoru novým, digitálním. Nedílnou součástí digitálního kina je i server, který přehrává digitální data a dodává do projektoru signál ve vysokém rozlišení. Pro digitální kino musí jednotlivé komponenty i celý systém splňovat standard DCI.

Klasická filmová distribuční kopie je pak nahrazena balíčkem digitálních dat DCP. Ta musí být nakopírována na pevný disk serveru. K distribuci DCP může sloužit běžný přenosný disk. Celovečerní film zabere přibližně jen 60 GB.