„Každý den od 18 hodin se mohou lidé žijící na ulici přijít vyspat, vykoupat, převléknout do čistého, případně obdržet potravinovou pomoc. Je jim rovněž poskytnuto základní sociální poradenství. Noclehárnu pak klienti musí opustit vždy druhý den ráno do 7.30 hodin," informovala o režimu noclehárny Marcela Hauke, ředitelka Pečovatelské služby.

Kapacita služby je sedm lůžek. Je určena pro dospělé osoby nad 18 let, které žijí na ulici a mají trvalé bydliště ve Dvoře Králové nad Labem a spádových obcích.

V loňské sezoně, která byla premiérovou, byla po celou dobu prakticky naplněna. Pro ty, kteří žijí z nejrůznějších důvodů na ulici, znamená důstojné přečkání nočních hodin. Roční náklady by se pohybovaly kolem 1,6 milionu korun. Pro velký zájem uvažují pracovníci o případném celoročním provozu.
Pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je spát v zimě na ulici, chystá Pečovatelská služba akci Noc venku. Je plánována na listopad. Kromě přednášek a informací o problémech lidí bez domova je připraven také kulturní program.

(bm)