Pořádá ho Klub českých turistů Baník Žacléř. Organizátoři očekávají účast 150 startujících, což bude více než v loňském ročníku. Třemi autobusy je odvezou ráno v 8.30 ze Žacléře na Horní Malou Úpu, odkud se vydají na běžkách na dvacetikilometrovou trať s cílem v Národním domě v Žacléři. Tam by měli dorazit nejpozději do 17.30 hodin. Kontrolní místo je na Lysečinách.

Eva Samková slaví zlato z mistrovství světa.
Zlatá sbírka zkompletována. Samková slaví triumf na mistrovství světa

„Účastníci absolvují červenou nebo zelenou hraniční hřebenovou trasu. Dobrou zprávou je, že se tento týden podařilo otevřít zelenou trasu, která byla v posledních dnech uzavřená kvůli spadlému stromu,“ říká Václav Čech, předseda žacléřského oddílu Klubu českých turistů, který je zároveň předsedou značkářského obvodu okresu Trutnov.

Účastníci platí startovné 70 korun, děti 45 Kč. Těšit se můžou na speciální magnetku Lyžařského přejezdu Rýchor a diplom. Akci si lidé oblíbili kvůli tradici, příjemné atmosféře i oblíbeným zastávkám v krkonošských boudách. „Lidi k účasti nenaháníme. Hlásí se sami, líbí se jim domácí atmosféra,“ dodává Václav Čech. Mezi účastníky bývá nejvíce běžkařů ze Žacléře a Trutnova, lze mezi nimi najít také cizince z Německa, Španělska a Jihoafrické republiky.

Jedničkou letošní sezony je Američanka Mikaela Shiffrinová. Před osmi lety debutovala ve Světovém poháru, den před svými 16. narozeninami, ve Špindlerově Mlýně. V březnu se tam vrátí v roli velké hvězdy.
Ve Špindlu vyplatí vítězce milion, vypraví speciální autobusy z Hradce či Prahy