Běžkaři mohou bez obav vyrazit. Upravené trasy v Krkonoších i podhůří se počítají na stovky kilometrů. Na Horních Mísečkách jsou k dispozici závodní běžecké okruhy od 1,5 až po 10 kilometrů, svážnice, trasy přes Třídomí i Janovu horu do Benecka a Krkonošská lyžařská cesta od Rozcestí u čtyř pánů. Celkem 67 kilometrů. Dalších 24 je připraveno ve Svatém Petru.

Na Černé hoře je k dispozici malý i velký okruh, okruh kolem Světlé, Krkonošská cesta i cesta do Horního Maršova. Sečteno, dalších 55 kilometrů. Harrachov nabízí upravené standardní běžecké tratě a závodní okruhy v délce 15 kilometrů, stejně tak Pec pod Sněžkou.

V Jilemnici jsou upravené závodní tratě na Hraběnce, dále trasa Buď fit v délce 12 kilometrů a již i trať Jilemnické 50 - okruh 25 kilometrů směrem na Mříčnou, Kruh a Roztoky. Vše na bruslení i pro vyznavače klasiky.

Aktuální situaci v Jestřebích horách popsal starosta Rtyně v Podkrkonoší Zdeněk Špringr. „Včera jsme poprvé upravovali nástupní trasu z Úpice (Kvíčaly) na Paseky. Na klasiku bude upravena celá hřebenovka Krkavčina – Odolov – Paseky – Petříkovice. V úseku Odolov – Bílý kůl půjde i bruslit, na zhruba 3,5 kilometrech. V sobotu se pokusíme projet také trasu Batňovice – horní Rtyně – Červený Kostelec (nástup bude u haly Semetu).“

Pravidelně upravované jsou také běžecké trasy v nejvýchodnější části Krkonoš. Vždy před víkendem jezdí rolba z Rýchorské boudy na všechny okolní strany. Přes Albeřice a Lysečinskou boudu na Cestník, do Žacléře k zámku i přes Kutnou k Pašovce a odtud jak do Bystřice, tak nad Svobodu nad Úpou. Upravené trasy jsou i v okolí Strážného, kde používají informační systém www.bilestopy.cz.

Vydat se lze například na 16 kilometrů dlouhou trať Horskou silnicí. Dobré tratě lze však nalézt i v těsné blízkosti Trutnova. V areálu Paradráhy a následně směr Rokytník jsou velmi dobře upravené cesty jak pro klasiku, tak bruslení. Stejně tak lze vyrazit s běžkami i do okolí Rudníku. „Dnes jme upravili tratě Rudník Terezín - tréninkové kolečko u Základní školy - Fořt - k hospůdce U Petry - Javorník - Janovice a propojku na hostinnské trasy na Červenou výšinu. Všechny trasy mají dvě stopy z důvodu bezpečného vyhýbání lyžařů. Hoffmanky z důvodu velkého množství sněhu jsou projeté pouze skútrem na pásy. U Křížku rozcestník č. 2 je postavené nové sezení pro lyžníky i pěšáky, kteří nám nebudou šlapat v lyžařské stopě,“ informují včerejší stránky běžeckého oddílu TJ Tatran Hostinné. Stejně tak má být projetý velký a malý okruh Čermnou. (aš)