Stovky kilometrů běžeckých tratí navíc a volný přejezd přes hranice přinesl běžkařům v Krkonoších vznik Schengenského prostoru. Ti si už nemusí sundávat lyže a jezdit přes konkrétní hraniční přechody, ale na několika místech mohou plynule pokračovat v běžecké stopě.

„Běžkaři už nemusí sundávat lyže z nohou, kromě tří silničních přechodů na hranicích mohou využít i dalších asi sedm. To samé platí pro pěší,“ sdělil Miloš Růžička ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) s tím, že návštěvníci hor mají zákaz pohybovat se mimo značené cesty.

Zákaz platí především v oblasti hranic, kde je 1. zóna ochrany. Ta je i nad Harrachovem u Mrtvého vrchu a po hřebeni pokračuje až na východ k Jelence. Ničení přírody v Krkonoších se KRNAP i přes otevřené hranice neobává, pokud se lidé budou držet vyznačených tras. „Jestliže sem jedou běžkaři za účelem zasportovat si, nemají důvod jezdit třeba k prameni Labe,“ vysvětlil Miloš Růžička. Otevřené hranice si chválí i samotní běžkaři: „Je to super, konečně můžu přejet ve stopě přes hranice a nemusím ani měnit směr jízdy, ani sundat běžky z nohou,“ řekl rekreační běžkař David Hanák.

Oblíbená je trasa z Harrachova do polských Jakuszyc

Zimní trasy jsou ohraničeny tyčovým značením na stejných místech, jako jsou v létě turistické cesty. „ Místa, kde lze hranici přejít, naleznou lidé v každé turistické mapě,“ informoval Výkonný ředitel Michal Vávra z Krkonoš – svazku měst a obcí s tím, že Schengen dovoluje přejít kdekoliv, ale ne v chráněném území, a to je právě případ Krkonoš.

Díky vzniku Schengenského prostoru se také mnohem lépe spolupracuje s polskou stranou. Bez jakýchkoliv byrokratických komplikací si jednotlivé organizace rozdělily úseky, které pro sportovce upravují. „Nejlepší je úsek nad Harrachovem směrem na polské město Jakuszyce. Zde se totiž pořádají i velké závody, jako je Jizerská 50,“ dodal Růžička.

Podle něj je ideálním nástupem na běžeckou stopu Harrachov Mýtina (1 km od vlakového nádraží), dále Nový svět, kde je takzvané Biatlonové kolečko a také trasa od bývalé celnice, která je v přípravách.