„Posledních pět jedinců tohoto druhu z dvorské zoo bude přesunuto do rezervace v Keni, kde budou mít ideální podmínky pro rozmnožování,“ informoval Jiří Hošna z kanceláře hejtmana.

Projekt, o kterém se už dlouho hovoří, je teprve na začátku. Kdy by mohla zvířata putovat do Afriky tak není ještě stanoven. „Odborníci nejdříve budou muset připravit vše potřebné pro jejich převoz i v jejich novém domově. Tři samice a dva samci také podstoupí zdravotní prohlídky. Královéhradecký kraj projekt nijak významně nezatíží, hradit bude náklady ve výši několika desítek tisíc korun,“ doplnil Hošna. Královédvorská zoo je jediná, která tato kriticky ohrožená zvířata chová. Jeden její nosorožec je ještě deponován v americkém San Diegu. Ve volné přírodě už pravděpodobně žijí pouze dva až tři kusy. Není možné zjistit přesné počty, protože v oblasti zuří občanská válka. Pesimistické odhady dokonce uvažují o tom, že ve volné přírodě už nežije žádný nosorožec bílý severní formy.

„Chceme udělat všechno proto, aby severní bílý nosorožec nevyhynul. Proto jsme se odhodlali k jejich převozu do rezervace Ol Pejeta Conservancy v Keni. Zde budou mít ideální podmínky pro to, aby se mohli dále rozmnožovat, což se v prostředí zoologických zahrad nedaří. Projekt má svá rizika, ale podle odborníků je jedinou reálnou nadějí na záchranu severního bílého nosorožce,“ řekl náměstek hejtmana Josef Táborský.

Keňskou rezervaci si již prohlédli čeští odborníci i zástupci Královéhradeckého kraje a o přesídlení nosorožců jednali s keňskými organizacemi a ochránci přírody. Šlo především o získání záruk, že se čeští nosorožci ocitnou v bezpečném prostředí ohrožovat nemoci nebo pytláci. V keňské rezervaci úspěšně chovají nosorožce dvourohé a jižní bílé. Keňa má také vypracovaný státní projekt na ochranu tohoto živočišného druhu. Díky úspěšné koncepci projektu v současné době v této zemi žije největší populace nosorožce černého na světě.

Projekt mimo jiné podpořil nedávno i jeden z největších odborníků na nosorožce, Peter Morkel, který se jejich ochraně v Africe věnuje více než pětadvacet let. „Už třikrát jsem byl v národním parku Garamba odchytávat nosorožce. Byl jsem tam i vloni, kdy jsme hledali, jestli nějakého bílého nosorožce najdeme. Bohužel, ne. Mám z toho opravdu špatné pocity. Nezáleží na tom, jaký způsob pro záchranu těchto zvířat zvolíme, ale důležité je, abychom něco udělali. Čas je neúprostný. Jedinou možnost tak vidím v projektu, který je chce vrátit do volné přírody. Viděl jsem je tady, ve Dvoře Králové, jsou v dobrém stavu. Jediným problémem tak je, jak nastartovat jejich reprodukci,“ vysvětlil Morkel.