Projekt byl oficiálně představen občanům v kině Jitřenka. Koupaliště má vznikat na místě starého, které už dvě desítky let chátrá. Některé z jeho částí však najdou využití v novém projektu. „Nějaký beton se odbourá, ale zbytek zrekonstruuje a využije pro základ hlavní nádrže rozměrech 50 krát 20 metrů," ujistili architekti Vít Rous a Jiří Rous.

Biotop pronikne také do koupaliště v Semilech

Voda v biotopovém koupališti nespoléhá na chemické čističe, ale čerpadla ženou vodu do zóny, kde se o přírodní čištění starají kořenové systémy vodních rostlin a mikroorganismů, které zde žijí. „Čerpání bude regulovatelné, zhruba za jeden den se voda v bazénu vymění, pokud to bude potřeba třeba při vyšší zátěži. Voda bude čerpána z vrtu na podzemní vodu," upřesnili architekti.

Stavba biotopového koupaliště by měla přijít semilskou radnici na 10 až 12 milionů korun, zatímco nové klasické koupaliště by stálo 30 až 40 milionů korun. Roční náklady za rok by měly být u biotopového koupaliště také menší, odhadem 50 až 60 tisíc.

Součástí projektu je i bistro na koupališti, to má být spojené se zázemím na Ostrově, jehož projekt byl na besedě také krátce představen. Architekti biotopového koupaliště Vít Rous, Jiří Rous a Martina Šimanská mají rozsáhlé zkušenosti s kořenovými čistírnami, ale projektují například i koupaliště v Růžové u Děčína. „Myslím, že jde o skvělý projekt a že bude fungovat," uvedla přímo na besedě starostka Semil Lena Mlejnková.

Semilské koupaliště - vizualizace

(pjs)