Nezletilí pachatelé fyzicky napadli přímo u hlavní třídy v centru Úpice jinou mladou skupinku. Neměli zábrany zaútočit na muže, který bitku oznámil na městskou policii, ani na jednoho z přivolaných strážníků. Incident se stal minulou středu odpoledne. Případ řeší policisté. "Věc šetříme kvůli ublížení na zdraví, výtržnictví a násilí proti úřední osobě. S ohledem na nízký věk zúčastněných osob ale nemůžeme poskytovat bližší informace," uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Pro Deník se rozhodl popsat událost velitel Městské policie v Úpici Martin Pilát, který byl přímo u vyhrocené situace.

Podle něj to byl nejzávažnější případ od doby, kdy Úpice zavedla vlastní městskou policii v listopadu 2019. Podobné pouliční boje ovšem podle něj nejsou v Úpici ojedinělé. “Nejproblémovější jsou ulice Pod Městem a lokalita Veselka, tedy místa, kde je velká koncentrace místních obyvatel a nepřizpůsobivých občanů. Lidem už dochází trpělivost a jsou naštvaní,” řekl velitel Městské policie Úpice.

Nový úpický starosta Petr Hron prosazoval zřízení městské policie. Tento cíl se mu podařilo zrealizovat. Úpice bude mít od pátku 1. listopadu čtyři strážníky a jejich velitele.
V Úpici začínají fungovat strážníci, velí jim bývalý profesionální voják

Inkriminovaný případ se stal před jedním z domů v ulici Dr. A. Hejny, na kterou navazuje hlavní úpická třída Pod Městem. "Po telefonickém oznámení jsme vyrazili na místo. Zjistili jsme, že mělo dojít k napadení skupinky osob a muže, který událost oznámil," přiblížil situaci Martin Pilát.

Strážník přišel o kameru, hodinky a mobil

"Během šetření vyběhl z hloučku pachatelů jeden z mladíků, který se snažil znovu zaútočit na jednoho z poškozených. Jeden ze strážníků mu vstoupil do cesty, aby zabránil dalšímu fyzickému napadení. Z boku zaútočil na strážníka další pachatel," líčil velitel městské policie.

Strhla se mela, při které strážník přišel o zničený mobil, hodinky a kameru, připnutou na kapse.

"Strážník se musel bránit a zpacifikoval mladíka. Spadli na zem před rozjetou dodávku," dodal Pilát. Na místo přijela státní policie, která pachatele zadržela. "Chtěl bych poděkovat muži, který nám zavolal a upozornil na násilí. Jinak bychom se o události tak rychle nedozvěděli a mohlo dojít případně i k daleko horším věcem," upozornil šéf úpických strážníků.

"Bylo by potřeba, aby lidé nebyli lhostejní a hlásili nám nebo státní policii takové případy, abychom mohli zasáhnout. I když vím, že mají strach z následků a pomsty. V Úpici ale začínáme být více v povědomí a občané se na nás začínají více obracet," uvedl bývalý profesionální voják, který sloužil u čtvrté brigády rychlého nasazení v Jindřichově Hradci a sedm let působil v podobně rizikové lokalitě v Jaroměři-Josefově.

Ilustrační snímek.
Kriminalita v Úpici klesla. Nevídaný jev, trestných činů bylo méně než sto

V poslední době se podle něj rozmnožily v Úpici krádeže. "Při poslední případu zmizela mladé ženě v potravinách peněženka, ve které měla peníze za mateřskou dovolenou. Během hodiny se podařilo zlodějku odhalit a peněženku vrátit mamince. Lidé ale kradou i banální věci, třeba pět piv nebo sladkosti," konstatoval Martin Pilát.

Kriminalita v Úpici

V Úpici se přitom podle policejních statistik v loňském roce výrazně snížil počet trestných činů. Poprvé jich bylo méně než sto. Policisté jich řešili 97. Na Úpici to je nevídaný jev. V dřívějších letech bylo trestných činů výrazně více: předloni 124, v roce 2017 237, v roce 2013 dokonce 323. Podle policejní mluvčí Šárky Pižlové může být důvodem snížení počtu spáchaných trestných činů vyhlášení nouzového stavu a zpřísnění trestních sazeb. Policisté objasnili 85 procent případů.

Po nepřizpůsobivých občanech zůstala v bytovém domě v Regnerově ulici v Úpici spoušť. Město ho zbourá.
Úpice zbourá dům po nepřizpůsobivých. Spoušť, kam byste nedali ani prase

Skladba trestných činů, kterou se zabývalo policejní obvodní oddělení v Úpici, byla různorodá. "Nejvíce bylo majetkové trestné činnosti, a to krádeže vloupáním a krádeže prosté. Na úseku hospodářské trestné činnosti byly evidovány zejména podvody, zpronevěry a úvěrové podvody. Poté se jednalo o mravnostní a násilné trestné činy," upřesnila Šárka Pižlová.