Nezletilí pachatelé fyzicky napadli přímo u hlavní třídy v centru Úpice jinou mladou skupinku. Neměli zábrany zaútočit na muže, který bitku oznámil na městskou policii, ani na jednoho z přivolaných strážníků. Incident se stal minulou středu odpoledne. Případ řeší policisté. "Věc šetříme kvůli ublížení na zdraví, výtržnictví a násilí proti úřední osobě. S ohledem na nízký věk zúčastněných osob ale nemůžeme poskytovat bližší informace," uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Pro Deník se rozhodl popsat událost velitel Městské policie v Úpici Martin Pilát, který byl přímo u vyhrocené situace.

Podle něj to byl nejzávažnější případ od doby, kdy Úpice zavedla vlastní městskou policii v listopadu 2019. Podobné pouliční boje ovšem podle něj nejsou v Úpici ojedinělé. “Nejproblémovější jsou ulice Pod Městem a lokalita Veselka, tedy místa, kde je velká koncentrace místních obyvatel a nepřizpůsobivých občanů. Lidem už dochází trpělivost a jsou naštvaní,” řekl velitel Městské policie Úpice.

Inkriminovaný případ se stal před jedním z domů v ulici Dr. A. Hejny, na kterou navazuje hlavní úpická třída Pod Městem. "Po telefonickém oznámení jsme vyrazili na místo. Zjistili jsme, že mělo dojít k napadení skupinky osob a muže, který událost oznámil," přiblížil situaci Martin Pilát.

Strážník přišel o kameru, hodinky a mobil

"Během šetření vyběhl z hloučku pachatelů jeden z mladíků, který se snažil znovu zaútočit na jednoho z poškozených. Jeden ze strážníků mu vstoupil do cesty, aby zabránil dalšímu fyzickému napadení. Z boku zaútočil na strážníka další pachatel," líčil velitel městské policie.

Strhla se mela, při které strážník přišel o zničený mobil, hodinky a kameru, připnutou na kapse.

"Strážník se musel bránit a zpacifikoval mladíka. Spadli na zem před rozjetou dodávku," dodal Pilát. Na místo přijela státní policie, která pachatele zadržela. "Chtěl bych poděkovat muži, který nám zavolal a upozornil na násilí. Jinak bychom se o události tak rychle nedozvěděli a mohlo dojít případně i k daleko horším věcem," upozornil šéf úpických strážníků.

"Bylo by potřeba, aby lidé nebyli lhostejní a hlásili nám nebo státní policii takové případy, abychom mohli zasáhnout. I když vím, že mají strach z následků a pomsty. V Úpici ale začínáme být více v povědomí a občané se na nás začínají více obracet," uvedl bývalý profesionální voják, který sloužil u čtvrté brigády rychlého nasazení v Jindřichově Hradci a sedm let působil v podobně rizikové lokalitě v Jaroměři-Josefově.

V poslední době se podle něj rozmnožily v Úpici krádeže. "Při poslední případu zmizela mladé ženě v potravinách peněženka, ve které měla peníze za mateřskou dovolenou. Během hodiny se podařilo zlodějku odhalit a peněženku vrátit mamince. Lidé ale kradou i banální věci, třeba pět piv nebo sladkosti," konstatoval Martin Pilát.

Kriminalita v Úpici

V Úpici se přitom podle policejních statistik v loňském roce výrazně snížil počet trestných činů. Poprvé jich bylo méně než sto. Policisté jich řešili 97. Na Úpici to je nevídaný jev. V dřívějších letech bylo trestných činů výrazně více: předloni 124, v roce 2017 237, v roce 2013 dokonce 323. Podle policejní mluvčí Šárky Pižlové může být důvodem snížení počtu spáchaných trestných činů vyhlášení nouzového stavu a zpřísnění trestních sazeb. Policisté objasnili 85 procent případů.

Skladba trestných činů, kterou se zabývalo policejní obvodní oddělení v Úpici, byla různorodá. "Nejvíce bylo majetkové trestné činnosti, a to krádeže vloupáním a krádeže prosté. Na úseku hospodářské trestné činnosti byly evidovány zejména podvody, zpronevěry a úvěrové podvody. Poté se jednalo o mravnostní a násilné trestné činy," upřesnila Šárka Pižlová.