Citron, třešně či jahody. Ovoce, které lidem veskrze pomáhá. Když se však tyto přírodní pochutiny rozblikají na kotouči hracího automatu, nemusí vždy přinést výhru. Zvláště pro lidi, kteří do „jednorukého bandity" strkají peníze daňových poplatníků, tedy bankovky a mince ze sociálních dávek.

V říjnu se o tom přesvědčili gambleři z řad trutnovských sociálně slabších rodin, které přímo u hrací bedny načapala hlídka spojená z pracovníků místního úřadu práce a městské a státní policie. „Jednalo se o první akci svého druhu na území Trutnova. Vycházela z poznatků, že řada lidí žijících z hmotné nouze tyto prostředky využívá k hraní hazardních her," řekl ředitel trutnovského úřadu práce Václav Staněk. Dodal, že při kontrole prošly hlídky na dvacet heren a barů v Trutnově a u hracích automatů zkontrolovaly šestadvacet lidí. Tři z nich na tuto návštěvu nebudou vzpomínat v dobrém a brzy to pocítí i na „výplatní" pásce z úřadu práce.

„U těchto lidí nyní dochází k přehodnocení dávek v hmotné nouzi," informoval deník ředitel Václav Staněk s tím, že úřad má možnost dávky snížit o 35 až 65 procent a peníze nahradit peněžními poukázkami, které slouží pouze na úhradu životu potřebného sortimentu. „Tedy si za ně žadatel nebude moci koupit žádný alkohol, tabákové výrobky, nebo je naházet do automatů," dodal Václav Staněk. I když počítá i s tím, že český národ je v každém směru vynalézavý.

Podle ředitele Václava Staňka se však nejednalo o ojedinělou razii a v akcích se bude i nadále, a to nejen v Trutnově, pokračovat.