„Není to jen o obchodu. Pro občany je prodejna místem k setkání, stejně jako hospoda. Chodí sem třeba jen na kávu, aby si pokecali,“ odpovídá starosta Borovničky Roman Janata na otázku, proč se za každou cenu snažil obchod udržet. „Pro obec naši velikosti mají tahle zařízení daleko důležitější význam, než třeba pro města. Patří ke společenskému životu. Starší lidé přijdou do společnosti,“ doplňuje Janata.
Nového obchodníka pro vesnici s necelými dvěma sty obyvateli hledal intenzivně zhruba tři měsíce. Oslovoval místní, přespolní, ale i vietnamské prodejce z okolí. Nabízel zakoupení poklady na EET i symbolický nájem. Nakonec nemusel chodit daleko.
Vedení prodejny převzal jeden z místních občanů. „Starosta mě ukecal. Chodil za mnou tak dlouho, až jsem kývl,“ usmívá se Miloslav Janus, který obchod vede. „Šli jsme na pana Januse postupně. Pak jsem ho vlastně už docela otravoval,“ přiznává starosta Janata.
Maximální podpora obchodníka je podle starosty Borovničky jedinou cestou, jak kohokoliv v malé venkovské prodejně udržet.
EET, KAMNA I MALBA
Obec mu proto poskytla pokladnu na elektronickou evidenci tržeb, jejíž zprovoznění vyšlo na 12 tisíc korun. Zastupitelé se dohodli také na snížení nájemného na symbolickou jednu korunu. „Musíme obchodníka maximálně podpořit. Ještě před jeho nástupem jsme proto místnosti vymalovali, zakoupili jsme i nová kamna,“ doplňuje starosta Borovničky Roman Janata.
Janusovou výhodou je, že podobnou prodejnu provozuje i ve 30 kilometrů vzdálené Hajnici. Když je třeba, může proto zboží v rámci jediného skladu přesouvat. „Počítám s tím, že prodej v Borovničce ještě rozšířím. Doplnění sortimentu podle představ je ale investicí za půl milionu korun. To je hodně,“ říká.
OTEVŘE I V 8 VEČER
V Borovničce má zatím otevřeno třikrát v týdnu, během dopoledne. Když čas dovolí, vyhoví ale sousedům třeba i v osm hodin večer. „Když mi někdo nese peníze, mám ho odmítnout? Musím lidem vyhovět, aby si cestu našli. A když je čas, rád jim otevřít přijedu,“ ukazuje také Miloslav Janus vstřícný přístup. Bez něho a spolupráce s obcí by lidé za nákupy dojížděli už jen do sousedního Mostku nebo až do Dvora Králové.
V nabídce Janusova obchodu nechybí pečivo i jiné potraviny. Lidé tu ale nakoupí i drogerii či nádobí.
„Jasně, na vyskakování to tady moc není. Kdybych nebyl i v Hajnici, těžko bych se uživil. Lidé si oblíbili supermarkety, kde najdou všechno. Už ale zjišťují, že nakupování ve velkých obchodech není z mnoha důvodů ideální,“ myslí si Miloslav Janata. „Já jsem ale spokojený. Věřím, že lidé také jsou,“ doplňuje. Ukazuje přitom, že například pečivo prodal během dopolední otevíračky všechno.
OTEVŘELA I HOSPODA
Ve stejném objektu navíc současně s obchodem začala znovu fungovat také hospoda. I pro ní starosta našel nové nájemce.
„I k nám lidé cestu postupně nachází,“ potvrzuje hospodský Radim. „Zatím ale ještě rekonstruujeme a zajíždíme se,“ vysvětluje. Už teď ale lidé mohou z letní terásky obdivovat nádherný Kostel Božského srdce Páně.