Určitě jste si toho také všimli. S příchodem podzimu a zimy se na nás hlavně z televize hrnou různé reklamy propagující přípravky proti nachlazení či chřipce. Je jich velké množství a za různé ceny. Můžete za ně utratit desítky, nebo stovky korun.

Oldřich Martinec, farmaceutický asistent v jedné z trutnovských lékáren, říká: „Lidé v tomto období zase začali do lékárny pro vitamíny chodit, ale čím dál více šetří.” Podle jeho slov se vitamíny v běžné cenové relaci pohybují okolo 150 korun za měsíční balení. „Ale lidem doporučujeme spíše tříměsíční balení, kde mohou trochu ušetřit. Tam pak zaplatí okolo 300 až 400 korun, záleží na výrobku.”

Existuje však řada levnějších způsobů, jak se chřipce i nachlazení bránit. Jednak jsou to zaručené babské recepty, jejichž ingredience přijdou na pár korun, jednak pravidelný přísun ovoce a zeleniny, které stále stojí měně než chemické preparáty. To koneckonců potvrzuje i Martinec. „Každopádně v tomto čase jdou vitamíny na odbyt hodně jako vánoční dárky,” konstatuje.

Nemocné jsou hlavně děti

Jak říká trutnovský praktický lékař pro dospělé Tomáš Vejrych, léčená chřipka trvá sedm dní, neléčená týden. „Důležitá je prevence, tedy vitamíny, ale spíše v přirozené podobě, tedy v ovoci a zelenině. Chemicky vyráběné vitamíny člověk stejně vymočí. Zdravé je také otužování.”

Pokud však onemocníme, je třeba se vyležet. „Je však nutné vědět, zda se jedná skutečně o chřipku nebo o nachlazení. Pokud je člověk opravdu nemocný, měl by minimálně tři až čtyři dny zůstat v klidu doma, aby se tělo vyléčilo. Možné je brát homeopatika. Chápu však dnešní dobu, kdy je málo pracovních míst a lidé se snaží chodit co nejvíce do zaměstnání,” dodává.

Zvýšený výskyt chřipkových onemocnění zaznamenávají v současné době lékaři u dětí. Potvrzuje to například Dagmar Paverová, starající se o malé pacienty v Žacléři. „Určitě je dětí nemocných více a začínají se objevovat i komplikace jako záněty průdušek, plic a podobně,” říká.

Při prvních příznacích, teplotě a kašli doporučuje uložit dítě do postele, podávat dostatek tekutin, vitamínů, důležitý je klid. Pokud se to do dvou, tří dnů nezlepší, přijde na řadu návštěva lékaře. „Podle objektivního nálezu, případně doplňujících vyšetření, se pak postupuje individuálně. Pokud jde pouze o virózu, tak v dětské péči antibiotika nedávám, je-li stav vážnější, přijdou na řadu i tyto léky.” Příchod vlny chřipek je závislý na průběhu zimy. „Kdyby hodně mrzlo a bylo stabilní počasí, tak děti moc nemocné nejsou. Při současném střídání teplot je pak nemocnost vyšší,” dodává Dagmar Paverová.

Dary z přírody působí často na nemoc hned v počátku

Pokud nás začne touto dobou škrábat v krku a přepadne nás chrapot, je dobré se ještě před návštěvou lékařů a lékárny podívat do možností, které nabízí sama příroda. Poslechnout „bábu kořenářku” není od věci. A tak, aniž bychom připisovali vedoucí jedné z trutnovské prodejny zdravého životního stylu tuto poněkud pejorativní roli, poradit jsme si nechali. „Než jsme dotlačeni k antibiotikům a jiným lékům, je dobré zkusit zabrzdit rozvoj nemoci přírodní medicinou, především pomocí čajů nebo sirupů,” podotkla Petra Vlachová. „Hlavně maminky k nám stále více chodí pro různé sirupy, šťávy, echinaceu, přípravky z propolisu. Při chřipce je osvědčený nastrouhaný zázvor, med a citron, na podporu imunity je vynikající rakytník. V současné době už spolupracujeme i s místními lékárnami,” dodala vedoucí. V regálech je opravdu velký výběr. Zaujme například čaj pro děti s příznačným názvem Rarášek usmrkánek. Obsahuje mátu, heřmánek, černý bez, lipový květ, šalvěj a list tymiánu.

ANKETA: Ptali jsme se: Jaký je váš recept na chřipku?

Kateřina Švandová

„Letos už mám chřipku za sebou. Když mě přepadne, tak zamířím do lékárny. Jsem ochotná investovat do vitamínů do dvou set korun. Jinak jsem pro to jíst hodně ovoce a zeleniny.”

Karel Ticháček

„Nejlepší je chřipce předcházet vitamíny a pořídit si je přírodní cestou, tedy z ovoce a zeleniny. Podle mě je totiž kravina kupovat vitamíny v lékárně. Je to vyhazování peněz.”

Květoslava Bydžovská

„Zatím jsem proti chřipce naštěstí odolná. Každý rok se nechávám pravidelně očkovat, užívám vitamíny, minerály, loni jsem brala i preventan. Jím hodně ovoce a zeleniny.”

Luděk Pavlas

„Jsem z Moravy, denně si dám stopečku slivovice ráno i večer. Snažím se otužovat, i v zimě stále jezdím všude na kole a užívám vitaminy. Chřipky se mi tedy vyhýbají.”