Scénář bitvy byl zřejmý. Němci čelili útoku postupujících Rudoarmějců. Sovětská stíhačka nejprve zničila nepřátelský sklad paliva, pak svedla těsně nad hlavami diváků vzdušný souboj s německým letounem Fockewulf FW Bf-109. K nacistickému táboru se mezitím přiblížila pěchota se samohybným dělem SU-100 a tankem T34, o kterém se mluví jako o vítězi druhé světové války. Oba tábory spustily střelbu ze všeho, co bylo k dispozici, včetně kanónů, kulometů a samopalů. Převaha ale byla na straně osvoboditelů.

Do bojové ukázky zasáhlo 150 vojáků - příznivců vojenské historie. Neměla ale podle organizátorů vazbu na konkrétní výročí. „Nebylo to připomenutí žádné události, nebo konkrétní bitvy. Chtěli jsme jen, aby lidé viděli techniku, která fungovala za druhé světové války. A taky zviditelnit náš region a zpropagovat naši obec," vysvětlil David Beneš z Klubu vojenské historie, který akci pořádal společně s obcí Malé Svatoňovice.

Podobnou akci předvedli nadšenci už v roce 2006 při přepadení vlakového nádraží. Nyní válečnou vřavu přesunuli na zelenou louku. „Hledali jsme vhodné místo, kde by se něco takového mohlo odehrát a kde by měli dost prostoru vojáci i diváci. Zdejší louka u Idy tomu vyhovuje, vojenské jednotky se zde mohly dostatečně rozvinout," upřesnil David Beneš.

Obě atraktivní bitvy sledovaly asi čtyři tisíce lidí. Ani velký divácký zájem ale pořadatele nepřiměl k tomu, aby akci připravovali každý rok. „Nechceme, aby v tom byl stereotyp. Co jste tady dnes viděli, to je půl roku práce. Takže něco podobného můžeme opakovat třeba jednou za čtyři roky, aby se měli lidé na co těšit," dodal David Beneš.

Součástí letošního programu byla mimo jiné také prezentace Vodní záchranné služby, populárního Trabi týmu či modelářů. Kromě vystavené vojenské techniky bylo přístupné rovněž vojenské muzeum na vlakovém nádraží a Muzeum bratří Čapků na náměstí.