Městečko známé proslulými suchary mohou proslavit i jeho kulturní památky. Stalo se totiž vítězem krajského kola soutěže o titul Historické město roku 2011. Postupuje tím společně se čtrnácti dalšími adepty do finálového boje.

Do letošního ročníku se přihlásilo 53 měst, které pak navštívily krajské komise. Jejich členové hodnotili výsledky, dosažené v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Objektivní posudek

„Zástupci komisí posuzovali vše podle jednotného protokolu, který sleduje osm tématických oblastí a v nich přiděluje body. Ty též ovlivňuje šestatřicet dílčích aspektů, jež se vztahují k péči města o historické centrum. Je tak zajištěna objektivita,“ konstatoval předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Ivo Rubík. Lomnice nad Popelkou se klání účastnila již poněkolikáté a vždy si vedla dobře. Jednou byla v krajském klání čtvrtá, jednou druhá a letos si sáhla na zlato.

„Většinou je naším největším rivalem Jilemnice. Letos se nám podařilo dostat se výše. Zatím to znamená, že za krajské prvenství získá město sto tisíc korun. Ty pochopitelně opět investujeme. Zřejmě do další etapy oprav hřbitovní zdi,“ informoval místostarosta Josef Šimek.

Lomnice nad Popelkou patří mezi česká města a obce, které se v posledních letech výrazně změnily. Od roku 2003 je centrum vyhlášeno Městskou památkovou zónou. V Programu regenerace zóny se podařilo opravit řadu historických památek a objektů. Programový dokument je dílem architekta Libora Sommra a na jeho základě Lomničtí žádají o dotace. Dosud jim byly přiděleny více než čtyři miliony korun a celkové náklady na opravy památek dosáhly téměř 112 milionů.

„Investovali jsme do opravy muzea, radnice, zámku nebo Tylova divadla,“ uvedl alespoň pár příkladů pro ilustraci místostarosta Šimek.

Za vítězství milion

Kdyby se podařilo obstát mezi dalšími třinácti republikovými adepty na titul, putoval by do Lomnice nad Popelkou za odměnu milion korun. A do čeho by se investoval, už tady vědí.

„Zhruba taková částka je potřeba na dokončení oprav zchátralé hřbitovní zdi, kterou jsme začali renovovat už v loňském roce. V areálu hřbitova je i dřevěná zvonice, nebo kaple sv. Křtitele. Jde o historicky památné místo,“ uzavřel Josef Šimek.

Komise začnou navštěvovat adepty na titul Historické město roku 2011 již brzy. Do úzkého finále vyberou tři města. Celkový vítěz bude vyhlášen v polovině dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Za Královéhradecký kraj je v nominaci Nové Město nad Metují.

Čím se Lomnice můžeš pyšnit

• Od roku 2003 má Městskou památkovou zónu. Historické památky a další významné stavby řeší Program regenerace. Autorem dokumentu je architekt Libor Sommer.
• Za dobu trvání programu plynulo do oprav památek téměř 111 milionů korun.
• Vylepšení se dočkaly: muzeum, radnice, zámek, Tylovo divadlo, dřevěná zvonice, hřbitovní zeď, morový sloup, socha Jana Husa, náhrobek Antonína Šlechty, hroby z války 1866 či místní fara.