„Prostě jdete do kuchyně, čapnete nůž, chvíli přemýšlíte a pak se říznete. Strašně to bolí a to je uklidňující,“ uvedla na svém blogu (internetových poznámkách, pozn.red.) dívka s přezdívkou kola.kola. Je závislá na sebepoškozování.

Žiletka, nůžky, střepy, nebo nůž. Mladých lidí, kteří si záměrně ubližují, podle odborníků na lidskou duši přibývá.

„Nemají se komu svěřit. A vlastně ani nechtějí. Je to způsob, jak dát průchod přepětí, které cítí, ale také jak se vůči němu zocelit. Jsou obklopeni spoustou možností. Jenže mnoho z nich není skutečných. Jsou třeba jen na stránkách časopisu, nebo na internetu,“ vysvětlila psychiatrička Helena Machová z Chrudimi.

Problém se mezi dospívajícími rozšířil natolik, že někteří východočeští pedagogové a pracovníci středoškolských domovů mládeže „dostali za úkol“ své svěřence dokonce hlídat.

„Řekli, že sebepoškozování je v současné době hlavně doménou dospívajících, kteří vyznávají módní styl emo. U dětí na internátu máme nepozorovaně kontrolovat, zda nemají pořezané končetiny. Co je emo a jak se pozná, ale s kolegy netušíme,“ uvedla vychovatelka z Pardubicka.

Deník proto oslovil deset psychiatrů z východních Čech. Ani jeden z nich nevěděl, co si pod pojmem emo kultura představit, přestože se ve svých ordinacích, jak sami přiznali, s lidmi závislými na sebepoškozování setkávají. Souvislosti mezi sebepoškozováním a určitým životním stylem či filosofií, jakou emo v každém případě je, psychiatrička Helena Machová přesně popsat nedokázala., Upozornila však na jeho tragické důsledky, které ať už u „emo dětí“. nebo ostatních dospívajících může mít.

„Takový člověk potřebuje individuální psychiatrickou péči. Sebepoškozování se pak totiž stává rituální záležitostí a přerůstá až k myšlenkám, zda neříznout hlouběji,“ uvedla.

Chmurný styl emo chtěli v Rusku zakázat

Mládež příliš trpí depresemi, stoupá počet sebevražd. Ruští zákonodárci chtěli zakázat chmurný styl emo, postihovat chtěli i webové stránky věnované této životní filozofii.

Podle ruských politiků i části veřejnosti emo styl stojí za zhoršujícím se psychickým stavem dospívajících. Duma proto v rámci Vládní strategie pro sféru duchovního a etického vzdělávání projednávala zákon, který by měl omezit „nebezpečné mládežnické trendy“. Emařům by byl dokonce zakázán i vstup do administrativních budov.

Vyznavači emo stylu se spojování se sebepoškozováním a propagací sebevražd brání. Podle odborníků přesto může u mladých jejich identifikace s touto pochmurnou, depresivní a plačtivou filosofií prohloubit jejich psychické prolémy natolik, že se k sebepoškozování mnohem snáze uchýlí.