S myšlenkou vrátit památku do původního stavu přišlo už před dvěma lety místní občanské sdružení Přátelé Bolkova. „Předloni jsme čistili Bolkovský potok, odpadky jsme odstranili také kolem pomníku a úplně se nabízelo dát jej do pořádku,“ sdělil předseda Lubomír Jíra.

Kompletní renovace se ale památka dočkala až letos. Na počátku roku spolek zahájil finanční sbírku, která během několika měsíců vynesla okolo 30 tisíc korun. „Naše idea získala hmotnou podporu jak mezi zastupiteli, tak mezi německými krajany,“ doplnila jedna z hlavních iniciátorek záchranného projektu Olga Hájková. Do něj se zapojili rovněž původní němečtí obyvatelé. Martha Bigalke, která je autorkou knižní publikace o Bolkovu, navíc poskytla původní fotografii pomníku i seznam padlých.

Historie památníku sahá do poloviny 30. let minulého století. V roce 1934 jej postavili členové zdejšího divadelního spolku na památku 11 Bolkovanů padlých v první světové válce. Postupem let však pietní místo začalo pustnout. „Po roce 1945 byla odstraněna deska s jejich jmény a po dobu 40 let chátral podobně jako jeho okolí,“ vysvětlila Hájková. Obrat k lepšímu nastal až po roce 1989 díky krajanům.

Most mezi historií a přítomností

Slavnostního odhalení zrenovovaného pomníku se v sobotu kromě místních zúčastnila také asi třicítka původních německých obyvatel, kteří po druhé světové válce museli z Bolkova odejít. „Velice si ceníme toho, že místní občané přišli s touto iniciativou a začali tak stavět most mezi minulostí a přítomností. Jsme hrdí na to, že jsme z Krkonoš,“ uvedl ve svém projevu očividně dojatý Horst Schön.

Občanské sdružení Přátelé Bolkova vzniklo v roce 2007 jako reakce na snahy soukromých investorů stavět na tamních pastvinách další domy. Spolek, který má v současnosti více jak stovku členů, vyvíjí na úpatí Černé hory také další činnost. Například pravidelně čistí Bolkovský potok nebo udržují zdejší cesty. Jejich přínos na víkendové akci ocenila rovněž rudnická starostka Ivana Pavlíková. „Bolkovské sdružení je v obci hodně platné,“ uvedla.