V moderních zoologických zahradách se pracovníci věnují enrichmentu pravidelně. Během dvoudenního semináře, který se konal koncem minulého týdne v místní zoo, si vyměňovali zkušenosti a náměty. Kromě zástupců většiny českých zoologických zahrad a vysokých škol se semináře zúčastnili zoologové z Bratislavy, Leningradu a Novosibirska.

„Součástí setkání byly také praktické ukázky enrichmentu organizovaného v naší zahradě. Figuranty byl nejprve mladý tygří samec Boris a po něm skupina goril, tvořená samcem Tadaem a a samicemi Messy a Shindou,“ uvedl zoolog Martin Smrček.

Středeční slunné odpoledne trávil tygr Boris hrou s papírovou krabicí, pytlem a sudem. „Pod přísným dohledem účastníků semináře, kteří se dva dny věnovali právě otázkám obohacování životního prostředí zvířat chovaných v zoologických zahradách, které shrnuje do odborného termínu enrichment. Jak se na správné, objednané, figuranty sluší, před zraky asi čtyřiceti odborníků si užívali předmětů, které jim do jejich výběhů ošetřovatelé umístili, hledali ukrytou potravu, hráli si a čas jim utekl, stejně jako divákům, tak jako voda,“ doplnil Smrček.

U opic jsou různé aktivity známější. V minulosti se ve Dvoře Králové například konal projekt s malováním u goril. Díla „chlupatých“ umělců byla vystavena pro veřejnost a líbila se. Návštěvníci zahrady měli také možnost vidět opice, jak si hrají s míčem, různými druhy oblečení nebo se školními potřebami.

Další, mezi veřejností známou aktivitou zvířat, je vystoupení slonů, včetně hry na foukací harmoniku.

U zvířete, které se nudí a nemá dostatek podnětů, se mohou například vyskytnout známky agresivity nebo naopak deprese. Úplně nejběžnější formou enrichmentu je trávení části dne s ošetřovatelem. Jeho důvod tedy není pouze v tom, že ošetřovatel poskytne zvířeti fyzickou péči, ale společně prožitý čas je pro zvíře vhodným zpestřením dne a ošetřovateli napomáhá lépe zvíře poznat a pochopit.