"Bohužel naše vesnice leží v údolí Boreckého potoka, který je pravostranným přítokem Labe. Teď, když jsou přívalové deště častější, stává se vícekrát, že nezasáknutá voda teče po obecních cestách a splavuje je na silnici, vniká do zahrad, do sklepů. Tentokrát to bylo nejsilnější za posledních pár let," řekla starostka Borovničky Petra Macáková. "Bylo to hrozné. Z pole tekla voda a bahno, zaplavily nám zahradu. Letos se to stalo opakovaně, ale teď to bylo opravdu moc a napáchalo to největší škody," líčila obyvatelka Borovničky Anděla Hladíková.

"Na odklízení bahna nemáme prostředky, musíme kontaktovat pojišťovnu. Určitě se budeme snažit s tím dělat něco do budoucna, kontaktovat majitele pole a pokusit se o nějaké společné řešení," dodala Hladíková.

V menší intenzitě přívalové srážky zasáhly Borovničku již potřetí v tomto roce. "Tentokrát byly nejvíc postiženy zahrady domácností přímo pod zasetými poli. Někteří lidé měli vodu ve stodole, ve sklepě, někomu projela garáží, někomu vlítla do studny. Ještě v pondělí večer jsme ve spolupráci se sousední obcí Borovnice odklízeli bahno naplavené na silnici spojující naše dvě obce," přiblížila situaci starostka Petra Macáková.

Ani obecní traktor z Borovnice však nemohl odstranit veškeré mazlavé bahno, proto byli povoláni do akce hasiči. Dobrovolní hasiči z Mostku a profesionální z Nové Paky silnici vyčistili, aby nedošlo k dopravní nehodě. "Po výjezdu z obce to každý rozpálí a mazlavé klouzavé bahno by mohlo napáchat velké škody," poznamenala starostka.

Situaci v Borovničce způsobil v pondělí v podvečer náhlý přívalový déšť. "Spadl na vyprahlou půdu, která neabsorbovala nic z tak prudkých srážek. Pole nad vsí byla čerstvě zaseta. Došlo k bleskovému splavení zeminy na zahrady pod polem, ale velké proudy se valily také z luk a z pastvin, kde nebylo ani zoráno, ani zaseto," uvedla Petra Macáková.

"Bohužel s klimatickými změnami budou extrémní projevy počasí častější a častější, dlouhá sucha se budou střídat s prudkými lokálními přívalovými dešti," dodala.

Vzhledem k tomu, že přívalové deště postihují Borovničku opakovaně, plánuje vedení obce, že začne jednat s Pozemkovým úřadem o komplexních pozemkových úpravách, které by vodu zadržely.