Strážci nejvyšších českých hor jsou nyní denně v terénu a obhlížejí stráně s keříky brusnice borůvkové. Nařízení o zákazu vstupu do některých lokalit Krkonoš je v platnosti teprve několik dní. Jak vypadá aktuální situace? „Plody dozrávají pomalu, zatím jsou na hřebenech Krkonoš spíš zelené kuličky. A jak se zdá, stejně jako v loňském roce úroda nebude nijak převratná," řekl včera Deníku mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podotkl, že situace se rok od roku spíše zlepšuje. „Zatímco zhruba před pěti roky jsme posílali tak stovku lidí do správního řízení, loni jen pět. Je to zřejmě i díky mediální kampani, kterou jsme rozjeli v Polsku. Sběrači, kteří přijížděli drancovat borůvčí, totiž byli hlavně odtamtud. Teď je hrozba vysokých pokut zabrzdila," dodal Radek Drahný.

Jak jsme již informovali, ve správním řízení může hříšník dostat za česání borůvek v přísně chráněné zóně až tisícovku pokuty. „Na borůvkách už jsme letos byli, v podhůří jich roste docela dost, na horách budou až tak za měsíc," řekla Deníku Karla Pokorná, která tráví dovolenou na Královédvorsku. Dodala, že všechny plody umyla horkou vodou a dělá z nich hlavně džem. „Jistota je jistota. Trochu se přece jen obáváme toho strašení s tasemnicí, která se může na lesní plody dostat od lišek," vysvětlila.

Parazitující tasemnice jsou nejčastěji spojovány se syrovým masem. Proto je mezi lidmi rozšířená obava například z tatarského bifteku. Snad nikdo by nespojoval tasemnici s lesními plody. Přestože jsou šance na nákazu pramalé, může se stát, že dojde k infikaci vajíčky malé tasemnice. Po požití ovoce nebo hub se jejich vylíhlé larvy dostanou do krevního oběhu a způsobují organismu problémy.

Základem prevence onemocnění člověka je hygiena, umytí plodů a samozřejmě rukou. Je třeba nekonzumovat lesní plody přímo utržené, v každém případě raději omýt tekoucí vodou, lépe však konzumovat tepelně ošetřené. Je ovšem také nutné poctivě říct, že hygienici se obvykle s lidskou nákazou v České republice nesetkávají a není tedy třeba vyvolávat paniku.