Liják s větrnou smrští, které se ve čtvrtek prohnaly regionem, za sebou zanechaly doslova spoušť. Na Trutnovsku vyjížděli profesionální a dobrovolní hasiči k 73 událostem v souvislosti s prudkou bouří.

Zranění v kempu

V kempu Liščí farma ve Vrchlabí zasáhla bouře stanovou část, kterou převážně obývali cizinci. Na auta a stany popadalo zhruba 200 stromů. Hlášena byla dvě lehká zranění. Na odklízení škod se podílely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Vrchlabí, Hostinného a Branné. „Našli se i obětaví občané, kteří pomáhali, na druhou stranu se zde nacházelo mnoho zvědavců, kteří ztěžovali práci a blokovali dopravu,“ konstatovala tisková mluvčí trutnovské policie Věra Krejčová.

V průběhu noci hlídali majetek v kempu vrchlabští policisté a psovod z Trutnova. Hlídky pokračovaly i v pátek, kdy hasiči na místě ještě odklízeli popadané a polámané větvě a stromy.

Vítr bral v Úpici střechy

Škodu napáchala bouře také v Úpici. Místní dobrovolní hasiči vyjeli k několika případům utržených střech, například na obytné budově na náměstí T. G. Masaryka. Hasiči zajistili provizorně dům plachtami. Silné poryvy větru poškodily část plechové střechy nad obytným domem v Želivského ulici. Došlo ke zničení poloviny střešní konstrukce a krovů, majitel odhadl škodu na 100 tisíc korun. Hasiči museli odřezat plechovou střešní krytinu a prostor zakryli opět plachtami.

Ve Dvoře Králové vítr poškodil střechu místního divadla a v Hostinném prudké lijáky zaplavily několik sklepů.

Strom spadl na osobní vozidlo v obci Fořt. Naštěstí se vše obešlo bez zranění. Podobné případy se staly na mnoha dalších místech regionu.

Tisíce lidí bez proudu

Nemalé škody a problémy způsobila bouřka i energetikům. Kalamitní stav byl vyhlášen na západě a severu regionu, tedy v Krkonoších, Podkrkonoší a na Semilsku. Již od čtvrtečního večera energetici za pomoci externích firem pracovali na odstraňování poruch na vedeních vysokého napětí a stovek poruch na vedeních nízkého napětí.

„V terénu jsou maximální počty našich pracovníků, kteří odstraňují poruchy způsobené silným větrem, tedy stromy a větve spadlé do vedení, popadané vodiče,“ poznamenala Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy. Ještě v pátek ráno byla v regionu řada míst bez proudu.

Bez elektřiny byli například obyvatelé Pilníkova, Hostinného, Vlčic, Žacléře a tak dále. „Na dispečinku jsme spočítali 69 poruch na vedení vysokého napětí ve východních Čechách,“ řekla Beránková. Mluvčí zároveň podotkla, že opravy komplikuje podmáčený terén, přes který se obtížně dostává těžká technika. Energetici tak budou pracovat určitě ještě během soboty.

Nejezdily vlaky, na silnicích byly popadné větve

Silničáři ještě během pátečího dopoledne odstraňovali stromy, které popadaly na silnice. Řidiči se s drobnými omezeními setkali na silnici mezi Dolní Brannou a Vrchlabím, kde kořeny vyvrácených stromů vážněji poškodily krajnici vozovky. Mezi Jívkou a obcí Bystré došlo k lokálnímu sesuvu svahu na silnici.

„Situaci monitorujeme, i v noci ze čtvrtka na pátek jsme hledali místa, kde stromy například utrhly kus silnice. Ve spolupráci s obcemi nebo SÚS chceme motoristy upozornit na nebezpečná místa například značkami se sníženou rychlostí,“ sdělil velitel územního odboru SKPV Trutnov Jan Pavelka.

Větrná smršť zapříčinila také přerušení provozu na trati č. 032 Jaroměř – Trutnov, a to v úseku Trutnov-Poříčí – Malé Svatoňovice. Rychlík R 858 narazil poblíž katastru Bohuslavice do stromu, který spadl při bouřce na trať. Při nárazu se vykolejila jedna z hnacích náprav, naštěstí nikdo nebyl zraněn. Hmotná škoda nebyla zatím vyčíslena. V pátek byla trať průjezdná.

Závažnější škody napáchala bouře v městech a obcích regionu. „Například z Královédvorska jsou hlášeny škody za 6 milionů korun, Vrchlabí odhaduje škody města za zhruba 3 miliony korun, jde především o poškozené střechy,“ oznámil tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Na Trutnovsku škody na zeleni

Bouřková smršť řádila také v Trutnově. Největší škody vznikly na městské zeleni. Kromě větví vyvracela bouře i celé stromy. Například v Gorkého ulici se zlomil jeden z dvojice vysokých smrků v areálu nemocnice. Strom spadl na silnici a zablokoval tam večer dopravu. „Dali jsme na kopec trojúhelník a vysvětlovali řidičům, že tam jet nemohou. Strom jsme rozřezali a dali na chodník. Ráno tam už nebyl. Asi ho někdo ukradl,“ řekl jeden z občanů, kteří se podíleli na odstraňování kmene ze silnice.

Všichni pracovníci Technických služeb, kteří nemají dovolenou, byli až do 22 hodin večer v terénu. Odváželi větve a popadané stromy. „Pracujeme ve čtyřech partách, najali jsme externě dva lidi s motorovou pilou,“ řekl zástupce ředitele Zdeněk Jaďud. Pracovnice Jitka Metelková, která má městskou zeleň v Trutnově na starosti, neměla ještě včera před polednem kompletní soupis škod. „Stále monitorujeme situaci. Vyvrátila se nám například lípa na Horní promenádě, spadl topol v Šestidomí, několik stromů se vyvrátilo u Družby. Víme o škodách v areálech mateřských škol, kde nám navíc komplikuji situaci dovolené,“ řekla Jitka Metelková.

Škody vznikly v regionu i na majetku. Silný vítr a déšť přešel například přes budovu Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, kde zotvíral řadu oken a poničil kanceláře. O část střechy přišlo Krkonošské muzeum v Jilemnici. „Na lesních porostech jsme spočítali škody kolem tří tisíc kubíků dřevní hmoty. Bouře šla v pásu, zasáhla hlavně Vrchlabsko, Černý Důl, Dolní Dvůr, Benecko. Hřebenových partií se nedotkla,“ uvedl odborný pracovník Správy KRNAP Radek Drahný.

Do Hankova domu zateklo

Ve Dvoře Králové způsobila čtvrteční bouřka největší škody asi na Hankově domě. Vichřice podfoukla střechu a strhla zhruba třísetmetrový kus plechu. Ten spadl do Valové uličky. Déšť pronikl přes průduchy až do jevištního prostoru a také do hlavního sálu. „Pomocí košťat se nám podařilo vodu odstranit a tak jsme, snad, zachránili podlahu,“ vysvětlila ředitelka kulturního zařízení Zuzana Čermáková. Škody zatím nejsou ještě vyčísleny, budou ale v řádu statisíců korun. Odborná firma začala hned včera s provizorní úpravou střechy. Škody jsou tak rozsáhlé, že ji bude třeba vyměnit celou.