Minulý rok v říjnu pomohli obohatit humanitární sbírku také členové sdružení Rescue Pardubice, kteří po dva dny před trutnovskou Hypernovou sbírali brýle od lidí, kteří už je nepotřebují. První oční pomůcky symbolicky osobně předal obchodní a marketingový ředitel kliniky Lexum Viktor Korček do rukou šéfa české nemocnice v keňské vesnici Itibo Aleše Bárty. Předání brýlí se osobně zúčastnila i velvyslankyně České republiky v Keni Margita Fuchsová.

Mezi prvními brýlemi, které do Afriky dorazily, jsou i ty, které nosily na svých nosech české celebrity, jako Tomáš Krejčíř, Petr Kotvald nebo Jiří Mádl.
Ty budou nyní nosit Afričané, aniž by to tušili. České celebrity, které samy podstoupily operace očí na klinice Lexum, díky které mohly své brýle navždy odložit, sbírku slavnostně zahájily loni na konci září slavnostním koncertem na náměstí v Českých Budějovicích a staly se jejími patrony. Sbírka zaujala veřejnost natolik, že během pouhých deseti týdnů se podařilo sesbírat tisíce brýlí. Do sbírky se postupně zapojují základní školy, školky, dětské domovy a nejrůznější občanská sdružení a další instituce po celé republice, které zasílají stovky brýlí.

Velkou pomocí jsou také oční lékaři a optici, kteří ochotně brýle od občanů přebírají a posílají na kliniky Lexum a další sběrná místa. „Celý projekt vznikl na základě myšlenky, že kliniky našeho typu díky svým laserových operacím vlastně vytváří vedlejší produkt v podobě dioptrických brýlí, které naši pacienti už nepotřebují. Vedle toho naopak v Africe je brýlí nedostatek a pacienti si je tam mnohdy celý život nemůžou dovolit, protože se jedná o velmi drahou záležitost,“ vysvětlil obchodní a marketingový ředitel kliniky Lexum Viktor Korček.

„Jedny brýle, rovná se roční výdělek průměrně pracujícího afrického člověka. Staré brýle, které by u nás už možná skončily v zásuvkách, ještě udělají v Africe velkou službu. Všechny sesbírané brýle odborníci na oční klinice vyčistí, roztřídí, přeměří a připraví k transportu. Poté jsou přepraveny do Nairobi a ve spolupráci s českým velvyslanectvím do české nemocnice v Itibo. Jen v této chudé spádové keňské oblasti by nyní oční lékaři potřebovali asi čtyřicet tisíc brýlí, takže dárci nemusí mít obavu, že snad budou brýle nosit do sbírky zbytečně,“ dodal ředitel Korček.

Africký mladík Enos Okonji, který nyní studuje religionistiku a mezinárodní vztahy na Karlově univerzitě, je ve své rodné Keni vždycky vítaný. Nikdy se totiž domů nevracel s prázdnou, ale přivezl vždy vzácnou nadílku dioptrických brýlí. Ty rozdával lidem u kostela a nikdy jich neměl dost pro všechny potřebné. „Donedávna jsem sbíral brýle mezi spolužáky sám, pak mi začali pomáhat v kostele a také skauti. Jsem rád, že se do sbírky vložili lékaři z oční kliniky a začalo se vše dělat na odborné úrovni a ve velkém,“ uvedl pětadvacetiletý Okonji.