„Sdílená kola fungují v řadě měst a jedná se o službu, která je populární hlavně mezi mladými lidmi. Problémy v Trutnově jsou dva, a to delší zima se sněhem a hodně kopečků, ať člověk odbočí na jakoukoliv stranu z páteřní cyklostezky. Proto se snažíme zjistit zájem Trutnováků o tuto možnost pohybu po městě, a proto jsou v nabídce i elektrokola. Myslím si, že tento způsob dopravy je zdravý, ekologický a má svoje kouzlo,“ uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Používání služby sdílených kol je velmi snadné. Stačí si do chytrého telefonu stáhnout mobilní aplikaci, na některém ze stanovišť si zapůjčit kolo a poté ho zas na některé ze stanovišť vrátit. Prvních 15 minut používání je zdarma, další minuty jsou za poplatek. Sdílená kola lidem ušetří nejen čas a peníze, ale zároveň jim urychlí pohyb po městě, než kdyby šli pěšky či kdyby uvízli v dopravní zácpě. Současně pohybem podpoří své zdraví.

Podle údajů radnice ve Dvoře Králové nad Labem se tam v roce 2022 zaregistrovalo do systému sdílených kol 1785 uživatelů, celkový počet výpůjček se vyšplhal na 12 212 (průměr 1 526 měsíčně, tedy 50 denně). Nejvíce byla kola využívána pro dopravu na krátkou vzdálenost nebo na krátký čas, celkem 11 308 jízd (92,6 %) bylo do 15 minut, a tedy s podporou města pro cyklisty zdarma.

Ve Vrchlabí inicioval projekt sdílených kol ve městě Nadační fond Škoda Auto. Sdílená kola využilo 1731 uživatelů, kteří dohromady ujeli přes 13 500 kilometrů. Provozovatelé z firmy nextbike zaznamenali více než 10 500 výpůjček. Průměrná délka výpůjčky v 92 procentech nepřesáhla čtvrthodinu. Využívání jízdních kol a jejich upřednostnění před autodopravou pomohlo ve městě mimo jiné snížit produkci oxidu uhličitého o 1784 kilogramů.

Odkaz na anketu najdete ZDE.