„Sdílená kola fungují v řadě měst a jedná se o službu, která je populární hlavně mezi mladými lidmi. Problémy v Trutnově jsou dva, a to delší zima se sněhem a hodně kopečků, ať člověk odbočí na jakoukoliv stranu z páteřní cyklostezky. Proto se snažíme zjistit zájem Trutnováků o tuto možnost pohybu po městě, a proto jsou v nabídce i elektrokola. Myslím si, že tento způsob dopravy je zdravý, ekologický a má svoje kouzlo,“ uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

V pondělí 2. května instalovali pracovníci bikesharingové společnosti nextbike Czech Republic sdílená kola ve Dvoře Králové nad Labem.
Zbytečná nebo vítaná novinka? Dvůr zavedl sdílená kola, přidá se také Vrchlabí

Používání služby sdílených kol je velmi snadné. Stačí si do chytrého telefonu stáhnout mobilní aplikaci, na některém ze stanovišť si zapůjčit kolo a poté ho zas na některé ze stanovišť vrátit. Prvních 15 minut používání je zdarma, další minuty jsou za poplatek. Sdílená kola lidem ušetří nejen čas a peníze, ale zároveň jim urychlí pohyb po městě, než kdyby šli pěšky či kdyby uvízli v dopravní zácpě. Současně pohybem podpoří své zdraví.

Podle údajů radnice ve Dvoře Králové nad Labem se tam v roce 2022 zaregistrovalo do systému sdílených kol 1785 uživatelů, celkový počet výpůjček se vyšplhal na 12 212 (průměr 1 526 měsíčně, tedy 50 denně). Nejvíce byla kola využívána pro dopravu na krátkou vzdálenost nebo na krátký čas, celkem 11 308 jízd (92,6 %) bylo do 15 minut, a tedy s podporou města pro cyklisty zdarma.

Ve vrchlabských ulicích se letos poprvé objevila sdílená kola.
Poprvé a s nadprůměrným zájmem. Sdílená kola ve Vrchlabí i Dvoře Králové uspěla

Ve Vrchlabí inicioval projekt sdílených kol ve městě Nadační fond Škoda Auto. Sdílená kola využilo 1731 uživatelů, kteří dohromady ujeli přes 13 500 kilometrů. Provozovatelé z firmy nextbike zaznamenali více než 10 500 výpůjček. Průměrná délka výpůjčky v 92 procentech nepřesáhla čtvrthodinu. Využívání jízdních kol a jejich upřednostnění před autodopravou pomohlo ve městě mimo jiné snížit produkci oxidu uhličitého o 1784 kilogramů.

Odkaz na anketu najdete ZDE.