Na prvním setkání radních s veřejností v aule základní školy se projednávala i výstavba golfového hřiště na Byšičkách. Za projektem stojí podnikatel Jan Kalousek.

Pozemky na Byšičkách patří rodině Kinských, které jí připadly jako náhrada v restituci od Pozemkového fondu. Do územního plánu města nebyly doposud zahrnuty, a proto Kalousek vloni žádal radnici o změnu územního plánu, což prosincové jednání zastupitelstva nakonec schválilo.
Teprve po této změně, která bude provedena v horizontu přibližně dvou až tří let, se dá předpokládat zahájení této stavby.

Součástí golfového hřiště by se měl stát i areál Nového Dvora, kde bude do června 2009 ukončena zemědělská činnost. Potvrdila to ředitelka podniku ZEPO Lázně Bělohrad Marcela Dobšová. Prasata zpod Byšiček tak definitivně zmizí. Poté bude objekt rekonstruován na golfový klub, který bude přístupný veřejnosti včetně parkoviště.

Město si v rámci projektu stanovilo dvě podmínky: jednak zachovat všechny přístupové cesty na Byšička a dále vyjmout z projektu rybník. Starosta Pavel Šubr doplnil, že radnice navrhla investorům připojit k hřišti ještě další nevyužité pozemky. „Pro nás je nejdůležitější, aby nebyla ohrožena bezpečnost lidí, kteří se budou v lokalitě pohybovat,“ uvedl.

Přítomní proti uskutečnění záměru neprotestovali, pouze se ozývaly obavy, zda budou Byšička i nadále dostupná veřejnosti, stížnosti se týkaly zamoření lokality prasečím odérem.

Golf je v poslední době preferovaným sportem a rozhodně by přilákal do města další návštěvníky. Zviditelnění lázeňského města je nasnadě. Otázkou je zajištění bezpečnosti pro všechny, kteří se na Byšička nevydají za sportem, ale třeba jen na procházku. To už ale bude úkol pro investora.
Starosta Pavel Šubr potvrzuje, že projekt golfového hřiště se zatím neřeší, jde pouze o změnu územního plánu, o kterou požádali majitelé pozemků ve spolupráci s investory.

Ke změně se bude vyjadřovat řada institucí a odborníků samozřejmě včetně města, bude posuzován i vliv na životní prostředí a další kritéria. „Předpokládáme, že změna bude probíhat minimálně 2,5 roku a investoři začnou projektovat golfové hřiště asi až v okamžiku, kdy bude jisté, že změna územního plánu bude vůbec schválena. Potom bude nejprve zahájeno řízení územní a následně stavební, účastníkem obou je město, které určitě bude prosazovat zachování přístupu a bezpečnosti pro občany a návštěvníky města,“ konstatuje starosta Šubr.

K budování hřiště se měla možnost vyjádřit veřejnost na našich webových stránkách. Některé názory nyní zveřejňujeme:

Občan, který neuvedl své jméno, se domnívá, že golfové hřiště by mělo být přínosem pro město, potažmo i pro občany. Jediný způsob ošetření přístupových cest je, že budou převedeny katastrálně na město. Jiný způsob (smlouvy) by v budoucnu různými změnami zákonů mohl být zpochybněn.
Klára reagovala: Pane Kalousek, orodujte si za golf ve vašem městě a né v našem, mi si chceme zanechat Bišička takové, jaké jsou!!!

Roman: Na žabomyší války není čas ani důvod, jde o to, aby se našel rozumný kompromis, který bude vyhovovat velké většině, a zároveň s hřištěm zachovat Byšička jako bělohradské „korzo“. Příspěvek paní Leontýny… to nic neřeší, dostat míčkem fakt musí bolet a vepřové dlabe většina národa a i ty louky a pole se musí hnojit, a co produkují prasata, to lidi taky. Takže, chce to skutečně informovat občany, zachovat všechny přístupové cesty, v minimálně možné míře ovlivnit krajinu a současné využívání okolí. PS: A koukněte se na staré mapy, tam jsou BIŠIČKA! A není to diskriminace, že dnes nejsou ve vyjmenovaných slovech?